Podle radního pro bydlení Adama Zábranského (Piráti) jde většinou o větší byty, kterých má Praha nedostatek a které by měly namísto lidem s vysokým příjmem sloužit sociálně potřebným rodinám. Soudci a státní zástupci v bytech platí zpravidla nájemné 60 až 70 korun za metr čtvereční. Statistiky developerské společnosti Trigema uvádí, že průměrné tržní nájemné v Praze ve třetím čtvrtletí loňského roku činilo 345 korun za metr čtvereční.

Ze 49 dotčených bytů jich 28 má smlouvu na dobu určitou, kde se smlouvy uzavírají na dva roky a dosud se automaticky prodlužovaly. Město stávající smlouvy, které vyprší letos a příští rok, znovu neobnoví. V případě nájmů na neurčito je situace složitější, protože pokud nájemník platí nájem, magistrát jej vypovědět nemůže. Podle Zábranského bude magistrát alespoň postupně zvyšovat nájmy. Podle nového občanského zákoníku je může zvednout o 20 procent v rozmezí tří let.

Odejmutí „bytového benefitu“ soudcům a státním zástupcům označil volební lídr opozičního hnutí ANO Petr Stuchlík za populistické. „Takové ukazování, kdo kolik bere a podle toho mu to dáme hezky sežrat, se dělalo v minulosti a podle mě jen napomáhá k dělení společnosti. Rada evidentně zapomíná, že na soudech a státních zastupitelstvích pracují stovky čekatelů – asistentů soudců, jejichž platy rozhodně nejsou tak závratné, že by právě oni nemohli užívat městské byty. Jsou leckdy hluboko pod průměrnou mzdou,“ podotkl Stuchlík.

Pirátská strana na fakt, že dobře placení právníci v Praze využívají byty za nájemné určené nízkopříjmovým skupinám, upozornila poprvé v roce 2017. Zábranský v minulosti také uvedl, že by rád postupně zvyšoval nájemné v dalších zhruba tří tisícovkách bytů, kde lidé platí nájmy hluboko pod tržní úrovní bez konkrétního důvodu. Radní dnes také řekl, že chce v druhé polovině ledna svolat jednání ohledně dalšího postupu privatizací městských bytů.