Nepomohlo varování historika architektury Richarda Biegla, jednoho z iniciátorů petice. „Naddimenzovaná stavba naruší prostředí Letné, přinese výrazný nárůst hustoty dopravy a v neposlední řadě může zlikvidovat živnosti mnohých místních obchodníků,“ vyčetl předpokládaná negativa Biegel.

Přesto bagry britského developera Lordship už několik dní nekompromisně razí základy objemné stavby, která zaplní pozemek za holešovickým Parkhotelem. Vše je dle místopředsedy představenstva společnosti Lordship Martina Pilky legální na základě vydaného územního rozhodnutí a stavebního povolení. Nyní se už hraje jen o samotnou stavební parcelu, již má developer pronajatou od radnice. Kritici mimo jiné upozorňují na to, že případný odprodej lukrativního pozemku, který je dosud v majetku Prahy 7, má být výhodný jen pro developera a městská část prý bude tratit desítky milionů korun.

Vedení radnice naproti tomu tvrdí, že pokud by chtěla sama pozemek využít, vystavila by se bolestivému finančnímu postihu, vyplývajícímu z platné nájemní smlouvy.

Sporný návrh prodeje pozemku za Parkhotelem mělo v pondělí projednat zastupitelstvo Prahy 7. Jeho předkladatel, zastupitel za ODS Tomáš Kaštovský ho ale kvůli údajnému zpochybnění prodejní ceny stáhl z programu jednání schůze.

„Musíme vypsat transparentní záměr, který pochybnosti o požadované ceně pozemku zcela rozptýlí. Cenu musí ověřit trh,“ vysvětlil manévr radniční koalice starosta Prahy 7 Marek Ječmének (ODS).

Nová radnice

Radnice Prahy 7 chce developerovi pozemek prodat za odhadní cenu 95 milionů korun. Tyto peníze hodlá využít pro nákup nové radnice. Už v roce 2002 pozemek developerovi pronajala na dlouhých 75 let. Opozice návrh prodeje kritizuje a označuje za nevýhodný. Zastupitel Jan Čižinský (KDU-ČSL) říká: „Za 75 let by radnice z pronájmu získala 300 milionů korun. Prodejem získá necelou třetinu peněz.“

Zástupce investora Martin Pilka ale odhadní cenu hájí s tím, že Lordship už pozemek na vlastní nálady zhodnotil nejen získáním územního rozhodnutí a stavebního povolení. Nepřijímá ani námitky iniciátorů petice, kteří na základě skutečně masivní podpory obyvatel Prahy 7 (asi 6 tisíc podpisů pozn. red.) žádali mimo jiné vypsání řádné architektonické soutěže na podobu Galerie Stromovka. Pilka tvrdí, že na to je již příliš pozdě. Zdržení stavby by prý představovalo značnou finanční ztrátu developera, který by se mohl „hojit“ na radnici.

„Současný projekt počítá s menší mírou zástavby, nežli ten původní. Stavba nebude vyšší, než sousední Parkhotel,“ reagoval už před časem Pilka.

Čtěte také:
Tisíce lidí brání Letnou podpisy

Radnice za miliardu? Občané Prahy 7 rozhodnou v referendu