„Připravíme pilotní projekt využití fondu bydlení ve prospěch občanů Prahy pracujících v profesích, které jsou pro město nepostradatelné a kteří nejsou schopni si bez této podpory dovolit bydlení v Praze,“ konstatuje budoucí pražská vláda v předběžné verzi programového prohlášení, které zveřejní ve středu.

„Vnímám to jako nesystémový a levicový návrh, kterým si chce nová koalice zavázat selektivně vyvolené obyvatele Prahy,“ komentovala záměr Alexandra Udženija, šéfka klubu zastupitelů ODS.

Očekávaná radní pro legislativu Hana Marvanová (Spojené síly pro Prahu) ale takovou kritiku odmítá. „Bude to něco na způsob zaměstnaneckého benefitu pro lidi, bez kterých se opravdu město neobejde. Tím pádem z toho budou profitovat všichni. A o konkrétní formě té podpory rozhodne až ohlas samotných zájemců. Může to být výhodný pronájem obecního bytu, příspěvek na bydlení, půjčka nebo garance. Já osobně preferuji kvůli nižším nákladům právě garance,“ sdělila Marvanová.

Její koalice prý jistě nebude myslet v bytové politice pouze na učitele nebo strážníky. „Chceme odblokovat výstavbu, aby vznikalo řádově víc bytů, a tím by zlevnily. Plánujeme opravy zchátralých městských bytů nebo výhodné pronájmy městských pozemků pro stavbu družstevních bytů,“ zdůraznila někdejší šéfka Unie svobody.