VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Marta Semelová: Část bytů by developeři měli věnovat obcím

Jak vyřešit problém s nedostatkem bytů v metropoli? Svérázně by na to šla komunistická lídryně Marta Semelová. Jak řekla v rozhovoru pro Pražský deník, stát by podle ní měl dát stavařům takové podmínky, aby určité procento nově postavených bytů dali obcím. „Ty by je použily na dostupné bydlení,“ uvedla Semelová.

11.10.2017
SDÍLEJ:

Marta SemelováFoto: Deník/Holakovský Milan

Deník si zpracovával exkluzivní průzkum u agentury SANEP a ptal se na to, co nejvíc trápí Pražany a naopak, s čím jsou spokojeni. Dokážete si tipnout, co je největším problémem pro Pražany?

Já jsem ty průzkumy neviděla, ale tipla bych doprava, protože to i já vnímám jako velký problém tady v Praze. A týká se to nejenom těch, kteří jezdí, to znamená řidičů, ale všech lidí. Tipla bych bydlení, protože ceny bydlení jdou hodně nahoru a náklady na bydlení také. Tipla bych možná sociální služby a předškolní zařízení.

De facto jste to vyjmenovala. Jen ještě doplním parkovací místa, nedostavěné okruhy. Jak se to dá řešit?

Je pravda, že pražský vnitřní i vnější okruh je velký problém. Tady jednak chybí dostavba těchto okruhů, jednak radiály, jednak záchytná parkoviště na okrajích Prahy, protože se sem sjíždí hodně lidí například ze Středočeského kraje denně za prací. Pokud jde o to, jakým způsobem to řešit ze sněmovny, tak vnější okruh je otázka státu a tady by měla být ze státního rozpočtu vyčleněna dostatečná částka a měl by se urychleně vnější okruh dostavět.

Pokud jde o dopravu jako takovou, tak si myslím, že to není jenom otázka Pražanů, ale je to skutečně hlavní město, kam přichází mnoho lidí nejenom za prací, ale za památkami, prostě návštěvníků, jak z České republiky, tak ze zahraničí, a například na výstavbě metra D, která by měla být jednou z priorit, by se stát měl také výrazněji podílet. Já jsem jinak interpelovala několikrát přímo premiéra ohledně dostavby okruhu a on přislíbil součinnost právě ze strany vlády.

A vidíte, že se tam něco pohnulo, že se tam něco děje?

Bohužel, ale neustále o tom mluvíme, a to jak ve sněmovně, tak v pražském zastupitelstvu, ale zatím se to nepohnulo.

Pražské zastupitelstvo má schvalovat tendr na severovýchodní okruh 2. listopadu, ačkoli ten tisk prošel radou už v září. Jak moc je podle vás pravděpodobné, že je koalice vydírána Trojkoalicí, která dostavbu brzdí?

Já si myslím, že to může být i částečně z těchto důvodů, protože ty spory jsou v koalici od jejího začátku. Zvlášť ze Strany zelených. Myslím si, že zrychlení toho tempa by bylo určitě na místě.

A v otázce bydlení…

Je škoda, že ač to bylo ve vládním prohlášení, tak nebyl přijat kvalitní zákon o sociálním bydlení, který by dal i určité normativy na byty, které jsou potřeba na sociální bydlení. Je zde 70 tisíc lidí na ulici a dalších 120 tisíc je v ohrožení, že na ulici skončí také. Kromě toho rostou ceny bytů. Praha se zbavila svého bytového fondu, všechno se privatizovalo, některé městské části nemají ani jeden byt.

A pochopitelně mladí lidé mnohdy nemají na to, aby si koupili nové bydlení. Jít do života zadlužen hypotékou, kdy musí splácet řadu let, je v současné nejistotě pro ně velice obtížné. A potom starší lidé, kteří potřebují malometrážní byty. Místo bytů jsou na mnoha místech kanceláře.

Jak to ale chcete z parlamentní půdy řešit?

Přijímáním určité legislativy může zasáhnout i sněmovna, když dá podmínky developerům, kteří staví byty, aby z nich určité procento dali obcím. Ty by je použily na dostupné bydlení.

Vy jste původní profesí učitelka na národce, a proto bych s vámi rád řešil i školství. Někde jsem se mimochodem dočetl, že jste učila matematiku…

Ne, prosím vás, ne. Já jsem učila první stupeň. Nevím, kde na to kdo přišel, ale objevuje se, že jsem učila matematiku a tělocvik. Není to pravda. Já jsem učila všechno.

Dobře. A jste pro povinnou maturitu z matematiky?

Já jsem z matematiky nematurovala, protože jsem byla na gymnáziu na humanitní větvi. Nicméně si myslím, že v současné době jde technický vývoj tak dopředu, že matematika patří k základům, které by maturant měl mít. Naplňuje běžný život. Každý by měl umět spočítat si výplatu, procenta.

K tomu stačí absolvovat primitivní matematiku na základní škole. Středoškolská matematika už je o integrálech a ledasčem, co v běžném životě nepoužijete. Možná byste ani neodmaturovala, kdybyste ji měla povinnou.

Já si myslím, že by se měli studenti především učit.

Matematiku musíte ale i pochopit.

Já tomu rozumím. Všechno člověka nějakým způsobem rozvíjí. My jsme v honbě za vyšším počtem maturantů a vysokoškoláků snižovali laťku a úroveň vzdělání klesla. To si myslím, je chyba.

Ono to souvisí i s podhodnocením učitelů. Jejich platy jsou vzhledem k tomu, že mají odpovědnost za vychování a vzdělání nové generace, tristní. Navíc ztrácí společenskou prestiž a autoritu. Jako extrémní příklad pak uveďme šikanu. Třeba tu, která skončila smrtí učitelky Na Třebešíně.

Děti a mládež jsou odraz společnosti. Je to i otázka výchovy v rodině. Když já přišla domů ze školy a něco jsem provedla, tak mamka mi nejdřív střihla pár facek a musela jsem ve škole poslouchat.

Kdežto teď, když přijde dítě domů a začne si stěžovat na kantora, tak rodič hned řekne, že ta učitelka je p*** a případně si jdou na ni ještě stěžovat. A přitom si neuvědomují, že se jim to vrátí. Dítě neuznává autoritu, zhorší se mu prospěch.

Co by autoritu učitelům vrátilo?

Změna názoru ve společnosti. Není možné vyzdvihovat neustále lidi, kteří mají ostré lokty, jsou drzí a mají velké peníze.

Čeho si teď kromě kampaně užíváte?

Já mám čtyři vnoučata, a když mám nějaký volný čas, tak se ho snažím věnovat jim.

A kromě toho máte nějaké koníčky?

Španělštinu, tu se učím každý den už několik let. Ráno si čtu knížky ve španělštině a v noci koukám na filmy nebo zprávy ve španělštině. A potom se věnuji svým dvěma kocourům. Ráda recituji a tancuji, na to už ale není moc příležitostí.

Kdo je Marta SemelováNarodila se 1. března 1960. Je poslankyní a předsedkyní pražského klubu zastupitelů KSČM. Od roku 1978 je členkou KSČ a od roku 1990 členkou KSČM.
Ráda moderuje komunistické akce. Okupaci Československa v srpnu 1968 označila jako internacionální pomoc. A zpochybnila, že výpověď Milady Horákové byla vynucená. Za tyto výroky bylo na Semelovou podáno trestní oznámení. Policie případ odložila. Na obou výrocích si trvá.

Lídři v DeníkuDo voleb přinese Pražský deník ještě pět rozhovorů s lídry stran a hnutí.

12. 10. Martin Stropnický
13. 10. K. Schwarzenberg
16. 10. Jana Černochová
17. 10. Jakub Michálek
18. 10. Matěj Stropnický

Autor: Marcel Mihalik

11.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technický pracovník 25 000 Kč

Specialisté v oblasti elektrotechniky, elektroniky a elektronických komunikací Manager testování elektrických komponent. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce: Střední č.p. 57/7, Veleslavín, 162 00 Praha 616, kontakt: Soudková Aneta, tel.: +420 235 094 323, e-mail: soudkova@beko-plm.cz, Náplň práce:, o Zajišťování zkoušek svazků elektrické instalace, o Management správy klimakomor a zkoušek vozů, o Testování a příprava, plánování testů a jejich vyhodnocení, o Odhalování chyb a návrhy jejich řešení, o Výroba mechatronických zařízení pro testování, o Logistika vzorků a zkouškových dílů, o Odpovědnost za dodržování plánů a termínů zkoušek, o Komunikace s ostatními odděleními , o Implementace změn, Požadujeme:, o Úplné střední vzdělání technického směru, o Komunikativní znalost NJ nebo AJ, o Technické a logické myšlení, o Zkušenosti s vývojem elektrických / elektronických komponent, o Zkušenosti s testováním v automobilovém průmyslu, o Zájem o nové technologie, o Smysl pro organizaci a komunikační dovednosti, o Ochotu učit ne novým věcem a stále se na sobě pracovat, o Flexibilitu, o Vyhlášku 50, paragraf 6, Nabízíme Vám:, o Práci pro renomované zákazníky, o Individuální finanční ohodnocení, o Odborný i pracovní růst (pravidelná školení, semináře), o Příjemné pracovní prostředí, o Firemní bonusy. Pracoviště: B e k o engineering, spol. s r.o. 001, Střední, č.p. 57, 162 00 Praha 616. Informace: Aneta Soudková, +420 235 094 323.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 15 000 Kč

Účetní materiáloví. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce : Vodičekova 11, Praha 1 - Nové Město, Způsob prvního kontaktu : e-mailem holidays.holydays68@gmail.com, nebo telefonicky na č., 774 737 729, Kontaktní osoba : Thi Tham, Upřesňující informace : nezbytnou podmínkou je aktivní znalost vietnamského jazyka na úrovni rodilého mluvčího. V ideálním případě bude mít uchazeč předchozí zkuženosti s vedením účetnictví pro obchodní sklady. Výpis z RT.. Pracoviště: Golden lotus s.r.o. 002, Vodičkova, č.p. 729, 110 00 Praha 1. Informace: Thi Tham Phung, .

Věda a výzkum - Věda a výzkum Chemičtí technici, chemici 18 000 Kč

Technici v oblasti chemie (kromě chemického inženýrství) Konzultant. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Konšelská 1403/2, 180 00 Praha 8 - Libeň, Kontaktní osoba: Kozáková Ivana, tel.: 720070874, e-mail: kozakova@vodohosprava.cz, UPŘESŇUJÍCÍ INFORMACE:, Komunikace s klienty v oblasti chemických rozborů vod (osobně, telefonicky, e-mailem) a zajištění chodu kanceláře. Upřednostňujeme zájemce s vzděláním v oblasti chemie, není to však nezbytná podmínka. Je však třeba prokázat výborné komunikační schopnosti a chuť naučit se odborné podklady potřebné pro práci.. Pracoviště: Vodohospodářská správa čr s.r.o., Konšelská, č.p. 1403, 180 00 Praha 8. Informace: Ivana Kozáková, +420 720 070 874.

Gastronomie - Kuchař 30 000 Kč

Do našeho provozu přijmeme samostatného kuchaře na krátký-dlouhý týden. Pracovní doba 11:00-23:00 hod. Převážně česká a minutková kuchyně. Nástup možný ihned. Osobní pohovory mezi 15:00 a 16:00hod. přímo v restauraci Delije, Štupartská 7, Praha 1.


Ani sníh nezabrání našim gepardům předvádět návštěvníkům, jak zdatnými běžci jsou.
4

Zvířata v pražské zoo si užívala sníh. Letos možná naposledy

Ilustrační foto
5

Vltava v neděli uvítá jaro

Asi 200 lidí prošlo Prahou. Upozornili na násilí na ženách a klimatické změny

Přibližně 200 lidí dnes prošlo Prahou v rámci akce Ženy na hrad! Protestovali proti prezidentovi Miloši Zemanovi i proto, aby upozornili na klimatické změny a násilí na ženách. Akci uspořádala Koalice 8. března, která sdružuje feministická hnutí a další organizace. Podobné demonstrace dnes proběhly i ve Španělsku, kde ženy také protestovaly proti násilí a za rovné platy.

Miloš Zeman složil slib. Část hostů během prezidentova projevu odešla

/FOTOGALERIE/ Miloš Zeman složil dnes odpoledne prezidentský slib a zahájil tím druhé pětileté funkční období. Slavnostního ceremoniálu ve Vladislavském sále Pražského hradu se účastní i poslanci, senátoři, členové vlády nebo část hejtmanů. Zeman byl zvolen prezidentem na konci ledna, když ve druhém kole přímé volby porazil bývalého předsedu Akademie věd Jiřího Drahoše.

STAN a TOP 09 zřejmě půjdou do komunálních voleb v Praze společně

Přestože to ani jedna ze stran ještě oficiálně nepotvrdila, zítřejší společná tisková konference mnohé naznačuje. Stejně tak jako hlasy ze zákulisí. TOP 09 a STAN by měly jít do komunálních voleb v Praze společně.

Soud projedná žalobu údajného hackera Nikulina kvůli azylu

Pražský městský soud projedná příští týden žalobu Rusa Jevgenije Nikulina na české ministerstvo vnitra kvůli neudělení azylu. ČTK to zjistila z justiční databáze. Vnitro žádost zamítlo jako zjevně nedůvodnou, muž se podle úřadu pouze snaží vyhnout hrozícímu vydání k trestnímu stíhání. Mluvčí soudu Markéta Puci sdělila, že zasedání se bude konat z bezpečnostních důvodů přímo v pankrácké věznici. O Nikulinovu extradici usilují USA a Rusko.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT