Pravděpodobně v době od pondělního podvečera do časného úterního rána neznámý pachatel polil sochu maršála Koněva na náměstí Interbrigády v Bubenči růžovou barvou. Kontroverzní postava ruského vojevůdce a sovětského maršála Ivana Stěpanoviče Koněva vzbuzuje vášně dlouhodobě.

V listopadu 2014 sochu někdo od pasu dolů natřel růžovou barvou. Loni v listopadu někdo na podstavec sochy rudou barvou nasprejoval letopočty 1956, 1961, 1968 a 2017. Moskva nad  listopadovou akcí vyjádřila pobouření.

Sovětský maršál Koněv se na konci druhé světové války podílel na osvobození Prahy. Vedl ale také krvavé potlačení maďarské revoluce v roce 1956 a působil v Berlíně v době výstavby Berlínské zdi v roce 1961.

Praha 6 plánuje u Koněvovy sochy umístit informační tabule se stručným životopisem, který by připomínal i negativní pohled na maršálovu historickou roli. Skupina velvyslanců postsovětských zemí se proti tomu sice ohradila, ale podle českého ministerstva zahraničí rozhodnutí o soše přísluší výhradně Praze 6.

Policie zatím vyhodnocuje kamerové záznamy z nejbližšího okolí pomníku a žádá případné svědky, aby se s informacemi obrátili na tísňovou telefonní linku 158.