„V Praze již druhý týden probíhaly jarní prázdniny, které hlášenou nemocnost ovlivnily. Nadále však zůstává vysoký podíl onemocnění chřipkou na celkové nemocnosti respiračními infekcemi, což svědčí o stále probíhajícím epidemickém výskytu,“ uvedla ředitelka protiepidemického odboru pražské hygieny Zdeňka Jágrová.

Prázdniny však minulý týden skončily a školáci včera opět seděli v lavicích. Není proto vyloučené, že počet nemocných zase poroste.

Chřipka zabila už šest lidí

V minulém týdnu v Praze na chřipku zemřeli tři lidé. Od začátku roku už této nemoci v metropoli podlehlo celkem šest pacientů. Chřipka je nebezpečná hlavně pro seniory a chronicky nemocné osoby. Podle odborníků je dokáže ochránit pouze očkování. To dovede zabránit i následným komplikacím, mezi něž patří zánět plic a průdušek.

„Tyto komplikace mohou být natolik vážné, že se pak lidé musí léčit na specializovaných odděleních nemocnic typu ARO nebo JIP. Loni jsme takových komplikací jen v Praze zaznamenali 79,“ sdělil ředitel pražské hygieny Jan Jarolímek. V celé zemi se však nechalo očkovat méně než deset procent lidí.

Zakázané návštěvy 

Epidemie v metropoli vypukla na konci ledna u dětí, další týden přibylo nemocných i mezi dospělými. Některé domovy pro seniory, léčebny a nemocnice v reakci na to zakázaly návštěvy. Lidé za svými blízkými stále nesmí například do Nemocnice na Bulovce.