Nejvíce pacientů je mezi dětmi batolecího a předškolního věku. V této kategorii stoná víc než tři tisíce na sto tisíc dětí. Hodně nemocných je také mezi studenty, a to skoro dva tisíce na sto tisíc. Naopak mezi dospělými a seniory marodí zhruba 500 obyvatel na sto tisíc. Chřipkovou epidemii vyhlašují hygienici, když průměrná nemocnost ve všech věkových skupinách dosáhne 1500 na sto tisíc obyvatel.

„Situace v Evropě je stejná jako v ČR. Stále ještě lze doporučit očkování,“ doplnila Jágrová. Právě očkování je podle ní nejúčinnější prevencí proti chřipce. Podstupuje ho však minimum lidí, v Česku je to asi pět procent.

Vakcínu hygienici důrazně doporučují chronicky nemocným a lidem starším 65 let. Současně upozorňují, že v posledních letech stoupá jak počet těžkých případů, tak i obětí chřipky. Během sezony 2018/2019 si nemoc v Praze vyžádala 34 lidských životů, 91 osob se léčilo kvůli těžkému průběhu v nemocnici.

Nejvíce nemocných ve středních Čechách je v Praze-východ, kde bylo 1289 nemocných na 100 000 obyvatel. Oproti předchozímu týdnu zde počet případů vzrostl o 17,6 procenta.