Hazard se usídlil v hlavním městě. Pokud se procházíte třeba po Sokolovské ulici, těžko na ní spočítáte místa, kde se dají prohrávat závratné sumy peněz a při tom si celkem rychle na hazardu vypěstovat závislost.

Podle názoru občanů je deklarovaná snaha jednotlivých městských částí k regulaci hazardu jen málo vidět. „Nechápu, jak se může tolik heren vlastně uživit. Když se podíváte po ulicích, svítí jedna vývěska s blikající částkou jackpotu za druhou,“ sdělil Deníku svůj názor Jan Zima z Prahy 3. A další oslovení Pražané se přidali.

Na každém kroku

Počet heren, které jsou v metropoli, se jim zdá příliš vysoký a zásahy jednotlivých radnic nepříliš účinné. „Herny jsou doslova na každém kroku,“ přidal se s názorem Robert Skopek z Prahy 10.

Jak tedy ve skutečnosti pražské obvody a hlavní město s počtem míst, kde je možné propadnout hazardním hrám a prohrát i střechu nad hlavou vlastně bojují?

Nulová tolerance

Některé městské části se snaží vyhlásit nulovou toleranci hracím automatům a výherním hracím přístrojům. Touto cestou jde například druhá, třetí a šestá městská část.

Jejich starostové se shodují: hazard na svém území nechceme. „Nebudeme tolerovat na území druhého obvodu žádné herny s automaty ani videoloterijní terminály,“ sdělil Deníku své stanovisko Jiří Paluska (ODS), starosta druhého obvodu, který už v minulých čtyřech letech usiloval o regulaci počtu heren a jejich postupné rušení.

Přidal se i šestý obvod. Starostka Marie Kousalíková (ODS) si nepřeje, aby v nově připravované vyhlášce hlavního města o hazardu byly vypsané konkrétní adresy s hernami.

„Šestý obvod se chce rovněž vydat cestou nulové tolerance vůči hazardu,“ sdělila Kusalíková Deníku.

Praha 3 rovněž hlásí nulovou toleranci vůči hernám a výherním hracím přístrojům. Ale nepředstavuje si ji jako úplný zákaz hazardu na svém území.

„V budovách, které vlastní Praha 3, žádné herny nemáme. Nulovou toleranci zavádíme u těch provozovatelů výherních hracích přístrojů, kteří se něčím prohřeší. Třeba nezaplatí včas poplatky, pak je hned vyřazujeme ze seznamu všechny adresy, kde provozovatel funguje. Pokud nám to legislativa dovolí, budeme prosazovat mnohem tvrdší přístup k hernám a videoloterijním terminálům. Už se nám podařilo snížit počet provozovatelů výherních hracích přístrojů o třetinu,“ řekl Deníku Jan Sotona, mluvčí Prahy 3.

Zákaz nepomůže

Absolutní zákaz provozovatelů hazardních her ale nepovažuje starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09) za smysluplné řešení. „Prohibice povede akorát ke vzniku černých heren, z nichž nebude mít obec či stát ani korunu. Řešením je mít herny pod kontrolou a výrazně regulovat jejich počty. Pochopitelně na takových místech, kde jsou například blízko škol, nemají co dělat,“ vysvětlil Oldřich Lomecký, proč není zastáncem úplného zákazů heren. Praha 1 ale musí kromě heren regulovat i kasina.

Na svém území jich má asi 18, ale nechce je zakazovat. Proč? „Pokud jsou součástí hotelů, kam dochází většinou hlavně turisté a movitější klientela, víceméně proti této formě nic nemáme. Jsou-li ale na ulici součástí podniků v uvozovkách páté cenové skupiny, taková kasina nechceme,“ zdůraznil Lomecký.

Počet hazardních přístrojů v Praze

Hrací automaty; Videoloterijní terminály

2008 8229;682
2009 7472;2749
2010 6075;7450
2011 4342;8604
ANKETA: Myslíte si, že je v Praze hodně heren?

Robert Skopek
Myslím, že heren je v pražských ulicích stále hodně a snaha politiků ve vedení městských částí o jejich regulaci je stále nedostatečná. Zjednodušeně se dá říct, že každý třetí obchod je herna.

Marie Tomášková
Do heren nechodím, takže nedokážu posoudit, zda jich je méně. Ale když vyzvedávám vnučku, kousek od její školy opravují právě hernu. I když to není v bezprostřední blízkosti, nepatří to tam.

Jiřina Vondráková
Jsem členkou rady Prahy 10 a před dvěma týdny jsme přijali usnesení, aby se počet heren na Praze 10 snížil. Můžeme jen připomínkovat vyhlášku, kterou pro provoz heren v příštím roce připravuje hlavní město.

Jitka Kottingerová
Do heren nechodím. Ale je jich na ulicích vidět hodně. Zaujalo mě ale, že Praha jich má více než třeba Vídeň, ale zisk z těchto podniků je mnohem nižší. Takže v tomhle srovnání je asi něco špatně.

Lucie Vrtalová
Nejsem pro úplný zákaz heren. Někde by být mohly. Lidé si ty podniky stejně najdou, pokud do nich budou chtít chodit a hrát, a jejich úplný zákaz proto podle mého názoru absolutně nic neřeší.