V pátek jsem se podívala z okna a co nevidím. Přijelo auto nacpané k prasknutí odpadky. Řidič vystoupil, všechno postupně nandal do našich popelnic před domem a odjel,“ vypráví obyvatelka Lysolají Jana H. Podle jejích slov mělo auto ústeckou poznávací značku a osoba v bytovém domě určitě nebydlela. „Naštvalo mě to, kdyby to byl jeden pytel, tak neřeknu, ale tohle je vysloveně drzost,“ rozčiluje se Jana. 

Pravidla se pro podnikatele a živnostníky změnila

Se svou zkušeností rozhodně není jediná. Podobné případy zažívá pravidelně i Karel S. z Prahy 15. „U nás se rychle zaplňují zejména popelnice na plasty. V podvečer je totiž ucpou zaměstnanci z restaurací,“ popsal. 

Přitom se pravidla pro podnikatele a živnostníky od počátku letošního roku v metropoli změnila. Na tříděný odpad si musí sami platit vlastní kontejnery. Zdá se ale, že někteří se rozhodli předpis obejít. 

Často se tak stává, že kontejnery či popelnice praskají ve švech a odpadky se povalují i okolo nich. „Obzvlášť teď v létě je kvůli teplotě několik dní přecpaná popelnice opravdu chuťovka pro čichové buňky,“ dodala Jana H. Zvyšovat frekvenci vývozu není úplně samospásné, o to víc prostoru by dostali případní pachatelé.

Prokázání viny před policisty je obtížné

Nejjednodušší obranou tak je si popelnice před nenechavci zamykat. Prokázat totiž někomu, že systematicky využívá cizí kontejner, je problematické a zřejmě by to vyžadovalo schopnosti detektiva. Prvním krokem by muselo být chycení pachatele při činu, druhým snad ještě obtížnějším pak je prokázat dotyčnému, že odpad je skutečně jeho. Podle Městské policie si obyvatelé metropole ani na tyto případy moc často nestěžují.

„A to z důvodu, že na většině míst nejsou nádoby na odpad přímo přístupné,“ popsala mluvčí strážníků Irena Seifertová. Podle jejích slov jsou nejčastěji kontejnery uzavřeny na dvorech, v případě sídlišť pak v klecích nebo přímo opatřeny zámkem. Ve Vršovicích či na Jižním městě ale jsou volně přístupné popelnice běžné.

Pokuta na místě může být uložena až do výše 10 tisíc korun

Navíc řada obyvatel určitě podobné události ani policii nehlásí, prokázat vinu je totiž velmi obtížné. „Ani mimopražská poznávací značka na vozidle nemusí nutně znamenat, že se nejedná o obyvatele domu nebo obyvatele čtvrti,“ vysvětlila Seifertová. 
Strážníci tak povětšinou řeší zejména prohřešky v podobě umisťování stavebního nebo nebezpečného odpadu. „Pokuta na místě může být uložena až do výše 10 tisíc korun,“ okomentovala mluvčí. Ale ani tyto prohřešky policie příliš často neřeší. „Vzhledem k malé četnosti porušení této vyhlášky případy statisticky nesledujeme,“ popsala Seifertová.