Typické velkoměstské poledne. Tramvaje zběsile zvoní na lidi přebíhající silnici mimo přechod. Chodníky se hemží pospíchajícími, ulice zase nervózními řidiči, kteří hledají místo k parkování mimo modrou zónu nebo čekají, až jim padne na semaforu zelená.

Nenápadný dvorek

Kolem pomalovaného plotu ohraničující nezastavěný pozemek uprostřed činžáků svižně procházejí skupinky lidí. Pohledem jen letmo přelétnou kresby mrkve, rajčat a další zeleniny.

Ještě před necelým měsícem pomalovaný plot ohraničoval prostranství se štěrkem a pískem, od druhé dubnové soboty však na malém holešovickém dvorku pozvolna vzniká komunitní zahrada. Jakmile odbije dvanáctá, brána pozemku se otevře a kolemjdoucím se naskytne výhled na desítky bílých barevně pomalovaných pytlů se zeminou, z nichž rostou různé druhy zeleniny či květin.

„Zatím to splňuje moje očekávání, máme tu asi 75 políček a dalších 35 by ještě mělo vzniknout. Lidé se sem rádi vrací," komentuje vznikající veřejnou zahrádku v centru města architekt a tvůrce projektu nazvaného Prazelenina Matěj Petránek. „Stále ale bojujeme s dílčími problémy, a sice s obyvateli ze sousedních domů, kterým se nelíbí, že místo už není tak klidné, jak bývalo," dodává. Stížnosti sousedů se organizátorům projektu zatím daří řešit, a sice přesvědčivými argumenty. „Snažíme se jim vysvětlit, že to, co děláme, je hodnotnější a připomínáme jim, jaké špinavé a odpudivé místo tu dříve bylo," vysvětluje Petránek.

Dříve odpadky, dnes záhonky

Tisícimetrový nevyužívaný pozemek na rohu ulic Komunardů a Přístavní, který donedávna pokrývaly odpadky, se tak postupně proměňuje v zahradu plnou zeleniny, bylinek a okrasných květin. „Někteří nadšenci se pustili i do pěstování cukín, okurek a rajčat," popisuje Peránek.

Brána komunitní zahrady se otevírá ve všední den v poledne, o víkendu v devět hodin dopoledne. Zavírá se v deset večer.

„Je to výborný nápad. Lidé, kteří nemají zahrádku si zde mohou pěstovat cokoliv, co je legální. Rodiče s dětmi pak mohou svým potomkům ukázat, jak se o zahrádku starat," chválí nápad svého kamaráda Radim Verner, který pracuje jako barman, ale občas zde vypomáhá. Na pozemku se kromě políček nachází i sezení a kavárnička. V budoucnu by se tu měl otevřít i dětský koutek s pískovištěm a skluzavkou.

„Často sem chodí padesátníci a ptají se na sazenice, nebo kdy bude marihuana vyrostlá, ale to je vždycky tak, když se něco začne pěstovat," vypráví s úsměvem Verner, který je sám vášnivým pěstitelem a v zahradě si již jedno políčko pronajal.

„Už mi tam roste pažitka, citrónová tráva a rajčata. Je to radost," poznamenává s pohledem na své úhledně vysázené políčko, které obklopují desítky dalších záhonků vyzdobených kamínky, větrníky nebo víčky od konzerv, které mají plašit ptáky od vyzobávání sazenic.

Za pěstováním i kulturou

A kolik políčko na holešovickém dvorku stojí? Za metr čtvereční pěstitelé zaplatí 850 korun na sezónu, která začala druhou dubnovou sobotu a končí v půlce října. Zahrádka je přístupná veřejnosti šest dní v týdnu kromě pondělí. „V pondělí bývají zavřené všechny kulturní instituce. Chtěli jsme, aby to bylo stejné i u naší zahrady," vysvětluje Petránek s tím, že místo kromě pěstování bude nabízet i kulturní programy jako například filmové projekce či hudební vystoupení, na které budou mít zaregistrovaní zahradníci všech věkových kategorií vstup volný.

O Prazeleninové zahradě

- První sezona trvá od 14. dubna do 14. října na dvorku na rohu ulic Komunardů a Přístavní v Holešovicích.

- Pěstitelé se mohou registrovat na webu www.prazelenina.cz.

- Pronájem 1m2 záhonu stojí 850 Kč na sezónu.

- Otevírací doba ve všední dny kromě pondělí, kdy je zavřeno, od 12 do 22 hodin, o víkendu od 9 do 22 hodin.

Zahradničení ve městě

Urban gardening neboli pěstování zeleniny uprostřed města je myšlenka stará jako města sama. V současné době se znovu oživuje ve formě komunitních zahrad, zahrad na zelených střechách i balkonech jednotlivců v mnoha světových velkoměstech od Londýna přes New York až po Melbourne. I v našich podmínkách má svou historii, a to především v podobě zahrádkářských kolonií. Projekt Prazelenina chce na tuto tradici navázat. Zdroj: www.prazelenina.cz