Rozhodnutí o umístění stavby vydal před pár dny stavební úřad. Podle něj jde o osazení výtvarného díla na sokl, tudíž už nepotřebuje stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu.

V roce 1918 sloup strhl rozvášněný dav 

„Nyní probíhá územního řízení a čeká se na nabytí právní moci územního rozhodnutí,“ upřesnila mluvčí Praha 1 Veronika Blažková. Jakmile ho nabude, může se pracovat na navrácení sloupu na Staroměstské náměstí.

Tam byl vztyčen roku 1648 jako projev díků Panně Marii za úspěšnou obranu pražského souměstí před Švédy. Na svou dobu moderní sloup v barokním stylu navrhl sochař Jan Jiří Bendl. V roce 1918 ho však strhl rozvášněný dav pod vedením žižkovského bohéma Františka Sauera, který ve sloupu spatřoval symbol svrženého habsburského režimu. Po sametové revoluci vznikla Společnosti pro obnovu Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze. Z její iniciativy a ze sbírky, kterou založila, byla vybudována přesná replika původního sloupu.

Kopie sloupu je hotová, zbytek se udělá na místě 

„Sloup už je hotový, zbývá dosekat pouze hlavici. Tu už dodělám klidně i na místě,“ říká sochař Petr Váňa, jenž vedl tým sochařů, kteří na obnově Mariánského sloupu pracovali. Sloup vznikal podle přesné kopie uložené v Lapidáriu Národního muzea. Skládá se ze schodiště, balustrády, základových kamenů, soklů, schránky pro obrázek Panny Marie Linecké, korintské hlavice a sochy Panny Marie. „Část použitého materiálu na výrobu sloupů a soklu byla dovezena z Itálie a Indie,“ upřesnil Petr Váňa.

Sochař doufá, že s výstavbou základů bude moci začít ještě letos. Čím dříve totiž náročný stavební proces, na jehož konci bude vztyčení 15 metrů dlouhého a 120 tun těžkého sloupu, započne, tím větší je pravděpodobnost, že se stihne do podzimu příštího roku. Právě 3. listopadu 2018 totiž uplyne stoleté výročí od doby, kdy byl na Staroměstském náměstí stržen.

„Po 25 letech, co trvá naše úsilí, jsme vyškolení. Může se stát cokoliv, dokud to nebude stát, tak je to jen na papíře,“ přiznává však předseda společnosti pro obnovu Mariánského sloupu Václav Dajbych.

Odvolání odpůrců může obnovu pozdržet 

Proti vztyčení Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí bojuje řada iniciativ a spolků. Proti je například KSČM, podle níž jde o symbol náboženského a národnostního útlaku a nesvobody v pobělohorské době. Výstavbu také odmítá petice, za níž stojí spisovatelka Lenka Procházková. Petice, pod níž se podepsalo 1048 občanů, byla 21. června předána do kanceláře pražské primátorky Adriany Krnáčové a pražští zastupitelé se jí budou muset zabývat. Nicméně magistrátní památkáři opětovné postavení objektu povolili už v roce 2014.

Proti před několika dny schválenému územnímu rozhodnutí se nyní mohou odvolat ještě účastníci řízení. „Rozhodnutí stavebního úřadu Praha 1 prostudujeme a pokusíme se ho v souladu se správním řízením napadnout. Předpokládáme, že budeme postup koordinovat s petičním výborem,“ uvedl Viktor Pázler, asistent komunistické poslankyně Marty Semelové.

Sloup jako symbol smíření 

Sochař Petr Váňa názory odpůrců vítá. „Chtěl bych jim poděkovat bez nich by to byl plytký příběh,“ komentuje negativní hlasy. Podle něj právě oni udržují celý příběh v čistotě. „Bez nich už by sloup na náměstí dávno stál, protože by to zaplatil nějaký velký sponzor, a za- krátko už by nikoho nezajímal,“ vysvětlil.

Náklady na Mariánský sloup se dosud vyšplhaly asi na 4,5 milionu korun. Velká část peněz pochází ze sponzorských darů a drobných příspěvků. Kameníci na něm pracovali ve volném čase a bez nároku na honorář. Praha nepřispěla nic.

„Dostane sloup jako dar. Pro mě představuje i symbol smíření. Až se konečně lidé v Praze domluví a přijmou ho, tak to bude známka toho, že se mezi sebou usmířili a dohodli se,“ dodal kameník, pro něhož představuje Mariánský sloup dvacet let jeho života.

Z historie sloupu1650 na paměť ochrany Prahy při obléhání Švédy byl postaven na Staroměstském náměstí
3. 11. 1918 sloup Panny Marie byl stržen davem, který v něm spatřoval symbol svrženého habsburského režimu
1990 založení společnosti pro obnovu Mariánského sloupu
1995 vyhlášena celonárodní sbírka na jeho obnovu
2002 sochař Petr Váňa dokončil kopii sochy Panny Marie