„Parcela Staroměstského náměstí patří Praze. Pokud chce někdo něco stavět na cizím pozemku, nestačí mu jen stavební povolení, ale musí mít také svolení majitele. Zastupitelstvo se jasně vyjádřilo, že o mariánský sloup na Staroměstském náměstí Praha nemá zájem, a svolení tedy neposkytlo,“ uvedl Hřib s odkazem na téměř dva roky staré zasedání zastupitelů.

Primátorovu intervenci kritizoval kvůli údajnému zablokování dějiště předem ohlášené modlitby policejním vozem i Hřibův koaliční partner Jiří Pospíšil, který vede klub zastupitelů Spojených sil pro Prahu (TOP 09, STAN, KDU-ČSL). „Zásadně takové chování odmítám. Budu chtít po panu primátorovi minimálně vysvětlení, protože jsme ještě stále demokratická země, kde je svoboda vyznání a názoru,“ uvedl Pospíšil, který zároveň vyjádřil osobní sympatie pro případnou stavbu repliky. Argumentuje přitom i tím, že usnesení zastupitelstva předcházelo úřední rozhodnutí, které dalo stavbě zelenou.

K myšlence vybudování kopie katolické památky se hlásí také představitel třetí koaliční strany Jan Čižinský (Praha sobě). „Osobně bych chtěl, aby se mariánský sloup stal symbolem tolerance a toho, že se dokážeme usmířit a rozumně dohodnout,“ prohlásil Čižinský, který navrhl, aby o obnově jednala Ekumenická rada církví. „Případná shoda by Praze umožnila řešení celé situace a současně garantovala mariánský sloup jako symbol usmíření,“ dodal Čižinský. Primátor naopak vnímá už samotné iniciativy zastánců sloupu jako akce, které „přiživují dějinné křivdy a přispívají k rozdělování společnosti“.

Pestré jsou i názory v internetových debatách. „Chápu zásah policistů, když se tam ten člověk pokusil vytáhnout dlažební kostku, přesto jejich auto mělo stát o kus dál,“ napsal na Facebooku David Černý. Na místě sobotní šarvátky zůstává petiční stánek Společnosti pro obnovu Mariánského sloupu.