Dva tisíce návštěvníků jen za první den provozu. Taková je bilance zbrusu nových internetových stránek, kde naleznou cestující interaktivní plán linek pražské integrované dopravy (PID).

Stránky, které mají usnadnit orientaci při cestování po hlavním městě a okolí, spustil Ropid, organizátor PID ve spolupráci se společností SmartGIS.

První etapa míří na vlaky a autobusy

„Na webu www.ropid.cz nebo přímo na stránce http://pid.planydopravy.cz najdou lidé interaktivní plán linek. Nyní spouštíme první etapu, ve které jsou zakresleny všechny vlakové a autobusové příměstské linky PID včetně přesných poloh všech stanic a zastávek,“ sdělil Filip Drápal, mluvčí Ropidu. Právě příměstská doprava je pro mnoho Pražanů velkou neznámou, protože do některých míst skoro vůbec nejezdí, nová průlomová aplikace Ropidu má za úkol tuto bariéru odstranit.

V druhé etapě se předpokládá také se zakreslení veškerých linek PID na území Prahy. Plán linek je umístěn nejen na klasickém mapovém podkladu, ale možné je pod něj zobrazit také ortofotomapu. „Druhou etapu vylepšení stránek bychom chtěli zavést ještě letos. Nyní budeme sledovat, jak se aplikace osvědčí, jako bude oblíbená a popřípadě odstraníme některé nedostatky,“ vysvětlil Drápal.

Mapa ukáže horké aktuality

„Interaktivní plán je jedinečný díky své aktuálnosti a on-line propojení s vyhledávačem spojení, databází jízdních řádů, mapovými podklady a aktuálními informacemi o poloze vozidel. Díky tomu získávají cestující na jednom místě kompletní přehled o dopravním spojení pro cesty do okolí Prahy,“ popsal Pavel Procházka, pověřený řízením Ropidu.

Aktuálnost plánu je zajištěna průběžným zanášením trvalých změn i výluk, horké aktuality v dopravě, například mimořádnosti vlivem počasí nebo dopravní situace na silnicích, se zobrazují přímo na horní liště obrazovky. „Interaktivnost a aktuálnost je největším přínosem tohoto produktu. Cestující tak mohou mít jistotu, že podávané informace v danou chvíli skutečně platí. V budoucnu předpokládáme možnost přímých vstupů pracovníků dispečinku, takže zde budeme moci uvádět i velice čerstvé informace z provozu,“ říká Jan Šimůnek, vedoucí odboru technického rozvoje.

„Plány dopravy fungují úspěšně již v mnoha městech i regionech České republiky. Plán Pražské integrované dopravy je naším nejnovějším a také nejpropracovanějším produktem. Například prvně cestujícím nabízíme aplikaci kompletně přeloženou do anglického jazyka,“ doplnil Milan Jindáček, jednatel společnosti SmartGIS.

Co stránky http://pid.planydopravy.cz nabízí:

- Přehledné vyhledání spojení přímo v mapě,
- vyhledání spojení podle zastávky nebo linky,
- u každé zastávky přímé zobrazení aktuálních odjezdů,
- odkaz na jízdní řády jednotlivých linek,
- přímý odkaz na podrobnou mapu okolí zastávky,
- odkazy na mapky dopravních terminálů,
- snadné přizpůsobení měřítka mapy vybrané oblasti,
- možnost tisku aktuálního výřezu nebo celé mapy,
- zanesení aktuálních výluk včetně odkazů na podrobné informace o nich.