Tak je na tom skoro každý, kdo cestuje po Praze s miminkem v kočárku.

Jednou z těch, které se s tímto problémem potýkají, je i Vendula Toušová z Hostivaře. Před půl rokem se jí narodil malý Matěj. O syna se stará sama. A jak říká, cestování po hlavním městě není vůbec snadné.

Cestování je často nutnost

„Cestovat po městě musím chtě nechtě alespoň třikrát týdně. Ať to jsou návštěvy lékaře, nákupy či návštěva rodičů nebo přátel. Jenže rozjet se po Praze už pro mě není tak snadné jako dřív. Kočárek je totiž velký handicap v pohyblivosti,“ říká devětadvacetiletá žena.Dříve používala nejčastějitramvaj, ale s kočárkem není snadné s ní jezdit.

„Pokud není nízkopodlažní, potřebuji pomoc dalšího člověka, který se mnou kočárek vynese. Lidé jsou ochotní, to ale neřeší problém. Navíc i některé tramvajové zastávky nejsou ideální. Například se špatně vystupuje u právnické fakulty,“ pokračuje ve výčtu překážek.

Problematické eskalátory a schody

Horší je to však s metrem. „Tím vůbec nejezdím. To nemá cenu. Podívejte se do metra a maminku s kočárkem tam uvidíte jen výjimečně. Ani moje známé a kamarádky, které mají děti, metrem nejezdí,“ řekla Toušová. Tu nakonec Deník přemluvil a do metra i s kočárkem a malým Matějem všichni společně vyrazili.

Už samotný nástup na stanici metra Hradčanská byl komplikovaný. Překonat s kočárkem schody není snadné a na eskalátoru je potřeba také notná dávka zručnosti. Výstup na Andělu byl ještě složitější. Zde však k němu přispěli i někteří bezohlední lidé.

Když maminka vystoupala k nákupnímu centru, její slova zněla jednoznačně: „Vrátím se zpět do tramvaje nebo do autobusu. Metrem pojedu, až nebudu mít kočárek,“ uzavřela ještě zadýchaná.