„Dnes v 18:30 podruhé zaplníme Staromák. Pokud se to podaří, bude to přelomová událost. Přišel čas, aby se obyčejní občané postavili papalášské aroganci mocných. Požadujeme demisi Marie Benešové!“ napsali organizáoři v pondělí na facebookovou stránku. Podle aplikace Mapchecking bylo v průběhu pozdního odpoledne na Staroměstském náměstí až 20 tisíc lidí. 

Pořadatelé, kteří se odvolávali na údaje Policie ČR, dokonce přišlo čtyřikrát více protestujících. Minulý týden se hovořilo o zhruba patnáctitisícovém davu. Velká demonstrace se opakovala s názvem Jdeme znovu!, podle pořadatelů totiž výměna v resortu spravedlnosti „smrdí největším zásahem do justiční moci od listopadu 1989. Nechceme, aby se premiér vyhnul spravedlivému soudu.“

Po šesté hodině se začali protestující scházet u Husova památníku, oficiální začátek byl posunut kvůli průvodu mířícího z Hradčanského náměstí. Lidé si přinesli píšťalky, trubky, nad davem vlály české vlajky i prapory Evropské unie. Jeden z transparentů s tvářemi předsedy menšinové vlády opřené o komunisty či SPD a nové ministryně spravedlnosti hlásal: „Benešová Marie mé zločiny zakryje“.

Nejsme děti! reagovali lidé na Benešovou

„Máme toho dost! Ano, je to tak, vládne nám estábák!“ křičelo se ještě před začátkem programu. Pak na pódiu vystoupil předseda pořádajícího spolku Mikuláš Minář: „Děkuji, že nejste lhostejní a přišli jste sem postavit za nezávislost justice. Děkuju!“

V publiku si na Minářovu výzvu lidé začali podávat ruce a představovat se - to aby ukázali, že drží při sobě. Demonstranti pak reagovali také na přečtený výrok ministryně Benešové, kterou dlouhodobě podporuje prezident Miloš Zeman. „Včera jsem viděla na náměstí mladé lidi a troufám si odhadnout, že kolikrát ani nerozeznají rozdíl mezi státním zástupcem a soudcem.“

Stejně jako lidé při sametové revoluci křičeli v areálu ČKD na komunistu Miroslava Štěpána, tak i nyní se ozývalo Staroměstským náměstím skandování „Nejsme děti!“, podle Mináře jako před třiceti lety požaduje protestující veřejnost demisi. Lidé z Milionu chvilek pro demokracii se obávají také reformy státního zastupitelství, které má podle nich pomoci k zastavení trestního stíhání premiéra Babiše.

Babiš se bojí voleb, říkají politici

Organizátoři hodlají za týden zopakovat další vlnu protestů také v ostatních regionech České republiky. Pokud nepřijme vláda hnutí ANO a ČSSD sedm pojistek pro nezávislost justice, budou pokračovat rovněž protesty v hlavním městě - jenom se možná časem přesunou ze Staroměstského na Václavské náměstí.

První hostem byl psychiatr Radkin Honzák. Minář a spol. pozvali - i s vědomím toho, že Babiš použije tento fakt proti nim - na pódium také politiky. Vystoupil poslanec a starosta Líbeznic Martin Kupka (ODS), místopředseda České pirátské strany a poslanec Jakub Michálek. Oba se shodli, že jediná věc, na níž šéf hnutí ANO slyší, jsou hlasy voličů. Podle Michálka se totiž Babiš bojí demokratických voleb.

Benešová šéfkou legislativní rady

Když přišel poslanec a bývalý pražský radní Petr Dolínek za ČSSD, lidé začali bučet a pískat. „Demisi! Demisi!“ křičeli účastníci akce, když Dolínek tvrdil, že sociální demokraté nebudou ve vládě za každou cenu, protože nejsou slepí. Koalice přitom na pondělní schůzi Benešovou ještě navíc jmenovala šéfkou Legislativní rady vlády.

„Nepřipustíme, aby se měnila soustava státního zastupitelství. Nepodpoříme žádný návrh, který by vedl k monopolizaci české justice. Náš předseda (Jan Hamáček) jasně sdělil, že hlasování o odvolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana by bylo poslední v případě koaliční vlády,“ dokončil svůj projev Dolínek.

Za poslanecký klub KDU-ČSL paradoxně promluvil lídr magistrátního uskupení Praha sobě a starosta sedmé městské části Jan Čižinský. Další kandidát na primátora a šéf pražských zastupitelů Spojených sil (TOP 09, STAN, KDU-ČSL) Jiří Pospíšil byl podle svých slov dojatý. Europoslanec a předseda TOP 09 pak v emotivním projevu mluvil o tom, jak v roce 2013 ministryně Benešová v úřednickém kabinetu Jiřího Rusnoka nechala přepracovat zákon o státním zastupitelství. Starosty a nezávislé reprezentoval Vít Rakušan. Protest ukončil krátce před osmou hodinou sborový zpěv státní hymny.