Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Máme nové sousedy, přistěhovali se z Barmy

Brandýs nad Labem /FOTOGALERIE/ - Česká republika splácí dluh. V dobách totality jsme s vděčností přijímali pohostinství v zahraničí. Nyní nastal čas pomoci ostatním. Ne ve všech zemích se lidé cítí bezpečně a musí hledat nový domov.

23.3.2011
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Uprchlíci z Barmy začínají nový život.Foto: Deník/Michal Bílek

Za jak dlouho doletíme letadlem do Barmy? Snad za pouhých osm hodin. Rodině pan Myinta, tedy jeho třem synům a manželce, tato cesta trvala plných 27 let. Nebyl samozřejmě celá ta dlouhá léta na cestě, mnoho let strávil v utečeneckých táborech v Thajsku a v jiných asijských zemích. Nový domov nyní našel v Brandýse nad Labem.

Nedaleko, ve Staré Boleslavi, se usadí druhá rodina se stejně smutným osudem a doufejme šťastným koncem, rodina pana Siakhela, čítající dvě malé dcerky Van Sui Chin a Sarah Mang. Ta „cestovala“ z Barmy do České republiky přes utečenecké tábory v Malajsii šest let.
Obě rodiny v úterý oficiálně přivítal na brandýské radnici starosta Ondřej Přenosil.

„Město navštívili před rokem zástupci ministerstva vnitra s přáním, zda by radnice neposkytla oběma rodinám ubytování. Městská rada to schválila jednomyslně, za což jsem jí vděčen. Pak jsme začali byty shánět,“ uvedl starosta. „A jsem rád, že dnes je mohu oficiálně přivítat jako nové spoluobčany. Doufám, že nastává šťastnější období jejich života, i když ani to nebude asi bez problémů,“ upozornil.

Zapojte se

Oběma rodinám byly přiděleny asistentky, které jim budou v prvním období pomáhat zvládat věci, které se nám zdají být triviální. Zaregistrovat se na pracovním úřadu, pak si obstarat práci, účet v bance, výuku českého jazyka a podobně. „Ale budeme jim také pomáhat zorientovat se ve městě a vypořádávat se s problémy běžného každodenního života,“ uvedla jedna z nich, Iva Šašková, která má na starosti rodinu pana Siakhela.

K dispozici bude novým spoluobčanům i městský úřad. „Raději ať přijdou stokrát zbytečně, než by si způsobili nějaké problémy,“ prohlásil starosta.

Pomocnou ruku podala i církev. „Rodina pana Siakhela vyznává buddhistické náboženství, druhá, ta s děvčaty, jsou snad baptisté,“ uvedl Jan Kašpar, evangelický farář. „Nehodláme je obracet na pravou víru, naše pozvání má spíše sociální podtext. Naši noví spoluobčané se mohou zúčastňovat různých akcí, aby se začlenili do naší společnosti a záleží na nich, co si z toho vezmou, žádné povinnosti jim ukládat nebudeme. Děti mohou navštěvovat nedělní školu,“ uvedl farář.

Jak bylo řečeno, se sháněním práce jim bude radnice i asistentky pomáhat. Jakou profesi zastávali ve své rodné zemi? Pan Siakhel byl vesnický učitel a zatím si nedovede představit, v jakém oboru by chtěl pracovat zde. Nejspíš se bude muset alespoň zpočátku spokojit s tím, co trh dá, asi s nějakou manuální prací. Pan Mying byl zase farmář a ani on zatím neví, co by chtěl dělat, kdyby si mohl vybrat.

Smutný osud

Obě rodiny z Barmy utekly před řáděním vojenské junty. Co to pro ně představovalo? „Pro vojáky byli farmáři zásobárnou pro vykonávání otrocké práce. Odvlekli nás z domova, museli jsme jim nosit těžké náklady munice, zbraní a potravin. Co bylo třeba. Tím pádem jsme se také často ocitli na bojové linii,“ uvedl pan Myint, jehož tři synové Barmu nikdy nepoznali, protože se narodili už v utečeneckých táborech. Z podobných důvodů se na uprchlické stezce ocitl i pan Siakhel.

Proč právě Česko?

Cestu barmských uprchlíků do Česka zařizovalo ministerstvo vnitra. „V rámci Přesídlovacího (celosvětového) programu Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky vytipoval v utečeneckých táborech rodiny, které hledaly azyl,“ uvedl Petr Novák z odboru azylové a migrační politiky ministerstva. „Byl stanovený počet rodin, které jsme schopni přijmout a s nimi jsme udělali pohovory. Seznámili jsme je s Českem, se zemí, kde by měli žít, poučili je, co je tu čeká a pokud souhlasily, přemístili jsme je do uprchlického zařízení v Ústí nad Labem, kde začala jejich asimilace,“ řekl Nová. Pokračování už známe.

„Děkujeme za pomoc a jsme za ni vděční. I přes velké jazykové, kulturní a společenské rozdíly se chceme co nejrychleji začlenit do vaší společnosti a považovat se za její součást,“ řekl pan Siakhel.

Tady jsme už doma

Navštívil jsem i byt rodiny Myint. Leží v centru Brandýsa v domě ze 30. let, který radnice postupně opravuje. Byt má rozlohu 3 + 1 a paní Mee Kyi je s ním velice spokojená, byť je vybavený skromně, ale přesto odpovídá požadavkům, jaké mají na bydlení i domorodci. Kluci obsadí ložnici s palandami, těší se na televizi, už se zajímali, jak se připojuje. Matka má v kuchyni připraveno 20 kilo rýže, takže se může pustit do vaření. Její tvář, ve které můžeme číst utrpení uplynulých let, se zdála být šťastná. Má svůj domov a kuchyň, kde může své rodině vyvářet. Zkuste si představit v této situaci sebe sama a uvážit, jak málo vlastně stačí ke štěstí. Nikdo nás nezabíjí, nehladovíme a máme kde spát. Alespoň většina z nás Čechů. Proto se musíme o své štěstí podělit s potřebnými. Kdosi z přítomných se s děvčaty podělil o bonbony. Zřejmě nechybil.

Kdo je uprchlík?

Jsou pojmy, které je třeba definovat přesně. Může mít válečný zločinec status uprchlíka? Může o něj požádat osoba, která se obává pronásledování pro svoji sexuální orientaci? Pachatel trestného činu? Osoba prchající před válkou? A jak se pozná rozdíl mezi skutečným uprchlíkem a ekonomickým uprchlíkem?

Na tyto otázky podává odpověď Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. Je tedy zřejmé, že za uprchlíka nelze považovat kohokoliv, kdo se za něj považuje.

Uprchlík je osoba, která se nachází mimo svou vlast a má oprávněné důvody před pronásledováním z důvodů rasových náboženských nebo národnostních nebo z důvodů příslušnosti k určitým společenským vrstvám nebo i zastávání určitých politických názorů, je neschopna přijmout, nebo vzhledem ke shora uvedeným obavám, odmítá ochranu své vlasti.

Uprchlík má právo na bezpečný azyl, avšak nikoliv jen fyzické bezpečí. Musí mít přinejmenším stejná práva jako každý cizinec, který se na území hostitelského státu legálně zdržuje.

Nyní odpovědi na uvedené otázky. Ochrana a pomoc definovaná Úmluvou o právním postavení uprchlíků se na válečné zločince nevztahuje. Homosexuálům může být přiznán status uprchlíka, pokud jsou pronásledováni z důvodu příslušnosti k určité sociální skupině.

Odsouzení ve spravedlivém procesu není nutně překážkou udělení azylu. Každá osoba, stíhaná či odsouzená z trestného činu totiž může být pronásledována z politických důvodů.

Osoby prchající před válkou potřebují mezinárodní ochranu a měly by být považovány za uprchlíky, pokud jim země původu není schopna či ochotna poskytnout ochranu.

A rozdíl mezi skutečným a ekonomickým uprchlíkem? Přistěhovalec obvykle opouští svou zemi dobrovolně ve snaze získat lepší životní úroveň.

Uprchlík neutíká z tohoto důvodu, ale ve snaze po bezpečí. Někdy je velmi těžké tyto dvě kategorie rozlišit. Obecným pravidlem nicméně zůstává, že zatímco přistěhovalec (ekonomický uprchlík) může využít účinné ochrany vlády své země, uprchlík ne.

Platí tedy, že „pravý“ uprchlík je ten, kdo nenachází ve své vlasti ochranu a je tam ohrožený.

Autor: Michal Achremenko

23.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Celkem na úseku dálnice D6 bouralo 42 aut.
AKTUALIZOVÁNO
41

Nehody více než čtyřiceti vozidel zablokovaly dálnici D6 u Prahy

Deskové hry si můžete v Tyršově domě zahrát až do neděle.
15

Největší festival deskových her zavítal do Tyršova domu. Koná se už po sedmnácté

Kellnerova nadace odmítá Babišova slova, že nejde o charitu

Rodinná nadace nejbohatšího Čecha Petra Kellnera a jeho manželky Renáty se ohradila proti slovům dalšího miliardáře a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše v časopisu Forbes, že Kellner si udělal školu, ze které pro sebe čerpá dobré absolventy. Babiš magazínu řekl, že takovou činnost nepokládá za charitu.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Nový šéfdirigent České filharmonie Byčkov má smlouvu na pět let

Ředitel České filharmonie (ČF) David Mareček dnes v pražském Rudolfinu za přítomnosti ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) podepsal pětiletou smlouvu s novým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem. Čtyřiašedesátiletý Američan ruského původu filharmonii povede po zesnulém Jiřím Bělohlávkovi. Semjon Byčkov byl jmenován šéfdirigentem a hudebním ředitelem České filharmonie od sezony 2018/2019. Orchestru se současně ujmou dva hlavní hostující dirigenti Jakub Hrůša a Tomáš Netopil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení