„Každoroční senoseče polí a luk znamenají pro tisíce volně žijících zvířat smrtelné nebezpečí. Ukrytá mláďata, matky chránící své potomky, odpočívající zvířata – ti všichni nemají před rozjetými kombajny a traktory žádnou šanci,“ vysvětlila mluvčí Lesů hl. m. Prahy Petra Fišerová.

Do stejné situace se koncem července dostala daněla s daňčetem z Tachova v západních Čechách. Matce se před žacím strojem uniknout nepodařilo, ale její potomek vyvázl bez zranění. Ocitl se ovšem sám a hladový a bez lidské pomoci by jistě zahynul.

„Naštěstí existují místa, jako je například náš zookoutek v Malé Chuchli, kde se dokážeme s takovou situací vypořádat a jsme na ni připraveni. Už necelý měsíc má mladý daněk jménem Frosty nový domov a adoptivní stádo kamarádů svého druhu,“ doplnila mluvčí.

Osiřelý Frosty doputoval do Prahy 28. července. Na stravu pro dospělé daňky byl ale v té době příliš mladý. Proto jej jako správné miminko začali ošetřovatelé ze zookoutku třikrát denně krmit mlékem pro spárkatou zvěř z láhve s dudlíkem.

„Každý den tento malý žíznivec zdolá tři litry mléka. Za měsíc naší péče daněk pořádně vyrostl, a tak si k mléku začíná navíc pochutnávat i na ječmenu. Nepohrdne ani vojtěškou, senem a zeleným okusem, což jsou například větvičky s listy či jehličím,“ popsala Fišerová.

Frosty ale rozhodně není jediným mládětem v daňčím výběhu, které můžete v zookoutku v Malé Chuchli zahlédnout. V letošním roce se danělám v zookoutku narodilo sedm daňčat, která spolu s ním dovádějí a užívají si bezstarostného mládí. Celé početné stádo pak čítá 27 daňků.