Přivedla ho tam sedmatřicetiletá žena, která uplakané dítě potkala v pondělí před půl sedmou ráno na ulici na Chodově. „Řekla, že chlapce našla u obchodního centra Růže,“ uvedli strážníci z Prahy 11, kteří na nečekané setkání hned tak nezapomenou. Se zhruba osmiletým klučinou se totiž nemohli dorozumět.

Těžko srozumitelný jazyk

„Mluvil jen velmi málo česky. Přesto jsme se po čase dozvěděli jeho jméno a kam chodí do školy. Jeho matka a otec prý pracují v Rudné,“ dodali strážníci s tím, že chlapcova řeč jim připomínala pro našince těžko srozumitelný jazyk; snad rumunštinu, anebo možná maďarštinu. Jak připomněl Jan Čihák z městské policie, dítě si pak přijeli vyzvednout policisté.

Ani tím ale pátrání po chlapcově rodině neskončilo. Ukázalo se, že rodiče nepracují v Rudné, ale v Berouně, a rodina pochází ze Slovenska. Povzbudivá informace je, že bydlí jen kousek od místa, kde se dítěte ujala všímavá chodkyně, a tak snad hoch nebyl na mrazu dlouho. Ani policisté ale nezjistili, proč se chlapec ocitl na ulici nedostatečně oblečen. Zmateně vysvětloval, že se na výlet vydal sám – a skutečně měl u sebe i klíče od bytu.

Trestný čin?

Jisté je, že případ ještě bude mít dohru. Hodně přitom bude záležet na tom, jak policisté po zjištění všech souvislostí celou věc kvalifikují. Nelze ale vyloučit, že osoba, která v kritické sobě měla mít dítě na starosti, by mohla být stíhána i pro trestný čin.