Před supermarketem Albert, kde se potkává šest ulic, je dlouhá léta betonový ostrůvek, kolem něhož jezdila a parkovala auta. Na základě jarního dotazníkového šetření se IPR ve spolupráci s magistrátem a městskou částí rozhodl, že s veřejným prostorem něco udělá a dočasně vyzkouší jeho možnou proměnu.

Změnil se tedy režim parkování – byť podle vyjádření Prahy 5 bez vlivu na počet míst – a přibyly židle a stolky, známé třeba z Malostranského náměstí nebo prostoru u Národního muzea. 

Radnice v článku na webových stránkách napsala, že oživený plácek je určen „všem obyvatelům, kteří si potřebují dojít či dojet nakoupit do místní prodejny i všem, kteří jen tak chodí kolem. Budete se moci posadit a u stolku třeba sníst svačinu nebo prostě počkat na přátele a pak vyrazit z centra Malvazinek tam, kam potřebujete.“

„Víme, že každá změna je z principu náročná, ale věříme, že se budete cítit v místě lépe než dnes a že nám dočasná změna pomůže všem poodhalit jeho velký potenciál,“ napsali zástupci městské části.

„Oáza klidu“ je vedle v zahradní restauraci

Jenže některým obyvatelům se tento nápad nezdá jako nejlepší. Místní občanské spolky se dokonce dopisem obrátili na starostku Renátu Zajíčkovou (ODS). Ačkoliv se dokument týká především plánované rekonstrukce Peroutkovy ulice, která nezačne dříve než za dva roky, autoři píší, že jejich sousedé jsou naštvaní. „Člověk by vzteky brečel,“ glosovala jedna z obyvatelek na sociální síti.

Spolky ve společném prohlášení pro starostku Zajíčkovou uvádějí, že jako „oáza klidu“ zde funguje zahradní restaurace Na Vinici hned u autobusové zastávky. Je tam velká zahrada s vzrostlými kaštany, které poskytují dostatek stínu a v parných letních dnech je tam „přívětivý chlad“.

Kromě toho, že restaurační zahrádka nabízí samozřejmě občerstvení - včetně grilu - má dostatek vyžití i pro děti. Kdežto místo, kde jsou nyní židle a stolky, je tepelný ostrov. Lidé z okolí se tu potkávají věky, jak uvedla další rozčarovaná obyvatelka Malvazinek.

Umělecká instalace zajistí stín

„Zákazníci prodejny, což bývají nezřídka sousedé, kteří se znají, se na tomto místě nechtějí zdržovat (hluk, dopravní zmatek, v létě neúnosné vedro). Čtyři špinavé lavičky umístěné před prodejnou slouží zejména jako odpočinkové místo pro místní bezdomovce. Kousky zeleně ve formě záhonku před prodejnou vpravo a vedle vstupu do prodejny vlevo jsou neudržované, zanedbané a špinavé. Nejsou to záhony s květinami, ale uschlý plevel. Cyklostojan zde umístěný nebývá moc využíván,“ stojí v dopise.

Pravdou je, že v úterý po poledni, kdy plácek navštívil reportér Pražského deníku, prostor před Albertem k relaxaci rozhodně nevybízel. Na přímém slunci byla výheň. Na zemi se válely plechovky od piva a střepy rozbitých lahví alkoholu, zbytky jídla byly i na stole. Kvůli absenci popelníku plácek zaplnily vajgly – tedy cigaretové nedopalky. Nepořádek ilustruje rovněž jedna židle, kterou někdo přesunul do květináče. A během půl hodiny nikdo nikde…

IPR slíbil úklid

Není divu, že místní napadá, jestli se jedná o recesi. IPR se ve facebookových diskuzích brání, že celý projekt je v testovacím režimu do konce září. Testovací podoba navíc bude dokončena, až Galerie hlavního města Prahy naistaluje dočasné (a v čase proměnilvé) umělecké dílo od Jana Paclta, které pomůže plácek oddělit od rušné Peroutkovy ulice a vytvořit v místě stín. Zatím je na Malvazinkách lešení.

Starostka Zajíčková v rozhovoru pro Pražský deník tvrdí, že výslednou realizaci má na svědomí IPR. Městská část pouze vytipovala i vzhledem k plánovanému zklidnění předpolí Peroutkovy místo. Ale sama Praha 5 je teď trochu zoufalá z komunikace s magistrátem. „Ptala jsem se, kdo tam bude uklízet nebo kdo bude zalévat květiny a kdo se bude starat o mobilní dopravní značení, IPR slíbil, že vše zajistí, ale nestalo se tak,“ řekla Zajíčková s tím, že ani o instalaci uměleckého díla zástupci radnice předem nic nevěděli. A dosud mají informace pouze z letáku na lešení.

Další místo projektu Pražské židle & plácky, který má pomoci k oživení veřejného prostranství je v Praze 2

<iframe src="https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fiprpraha%2Fposts%2F3562954513738694&width=500" width="500" height="928" style="border:none;overflow:hidden" scrolling="no" frameborder="0" allowTransparency="true" allow="encrypted-media"></iframe>

„Prověřujeme, zda je tato podoba vhodná pro trvalou rekonstrukci, která je zde v plánu. Zda vyhovuje životu místních i provozu. Pokud se ukáže, že navrhovaná změna v místě nevyhovuje, lze ji rychle odstranit. Původně měl být projekt spuštěn na jaře, uvědomujeme si, že v letních měsících je toto provedení zatím trochu nepraktické. Nicméně stín bude postupně přibývat v rámci umělecké instalace, která navíc poskytne možnost výhledu do okolí,“ řekl Pražskému deníku Marek Vácha, mluvčí IPR Praha.

Kdo nic nedělá, nic nezkazí, tvrdí místostarosta

Místostarosta Lubomír Brož (ANO), jenž má v gesci správu veřejného prostranství a zeleně a životního prostředí na kritiku odpověděl: „Kdo nic nedělá, nic nezkazí.“ Politik se dle svého facebookového vyjádření ptal nespokojených místních, jestli se jim víc líbil předchozí stav – a většina prý řekla: „To rozhodně ne!“ Brož tuhle odpověď bere jako potvrzení, že „by se s pláckem něco udělat mělo.“

Fotogalerie: Částečně uzavřené Smetanovo nábřeží se zahrádkami

Případ Malvazinky každopádně dal vzpomenout na mediálně sledovanou kauzu Smetanova nábřeží. Magistrát nechal jeho část zavřít pro auta a u tramvajové zastávky vznikly zahrádky restauračních podniků. Místo v centru metropole však vypadá v létě podobně. Ačkoliv tu není takové horko díky slunečníkům, moc hostů se tu přes den nevyskytuje. I když výhled na Pražský hrad rozhodně láká k posezení daleko víc než rozpálené židle a stolky s odpadky všude kolem.