„Malostranská beseda je legendou české kultury i spolkového života a bez přehánění se dá říci, že ten, kdo v Besedě nehrál, jako by nebyl,“ prohlásil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký. Na oslavách 150. výročí založení Malostranské besedy zazpíval třeba Vladimír Mišík či Mirek Kovářík. Role průvodců se zhostili Ondřej Konrád a Honza Dědek.

Slavnost připomínala i historii. „V tomto týdnu je ve všech patrech Malostranské besedy, včetně galerie v podkroví, možné zhlédnout expozici archiválií, zakládacích listin, starých programů, plakátů a dalších krásných památek,“ popsal vedoucí produkce Besedy David Pešek Dvořák.

Malostranská beseda je bývalou radniční budovou. O původní budově, která stávala v tomto místě a sloužila jako místo jednání radních, existuje zpráva už z roku 1407. Zprávu včetně dalších písemností ale zničili husité. Roku 1478 proto koupili malostranští měšťané od Jana Tovačovského z Cimburka pozemek pro výstavbu nové radnice.

Svou dnešní pozdně renesanční podobu budova získala při přestavbě v letech 1617 až 1622. V roce 1648 ji pro změnu zničili Švédové. Roku 1660 opravil dům do barokní podoby Vilém Oppenried. Do roku 1784 sloužil jako radnice, poté došlo ke sloučení městských částí, a tak se radní přesunuli na Staroměstskou radnici.

V letech 1784 až 1793 došlo ke stavebním úpravám domu pro potřeby fiskálního úřadu, berního archivu a politického vězení. V roce 1868 zde vznikla Malostranská beseda. Její poslední rekonstrukce se konala v letech 2006 až 2009.

„Je dobře, že Praha 1 Besedu neprodala a zrekonstruovala ji. Je to krásný barák a tu půdu udělali taky moc pěkně,“ ocenil dlouholetý vedoucí a mnoho let hlavní postava Malostranské besedy Robert Radosta.