Mrakodrapy uprostřed bytové zástavby. Taková je představa společnosti Sekyra Group a městské části Praha 10 o rozvoji Malešic. Stavební firma plánuje na parcele mezi ulicemi Počernickou, Nad Úžlabinou a Plaňanskou vystavět v šesti blocích více než 500 bytů a čtyři výškové budovy. Ty by měly mít kolem dvaceti pater. Místní lidé sepsali proti výstavbě petici.

„Počernická ulice je už nyní jedna z nejvytíženějších dopravních tepen v Praze. Teď zde vyrostou čtyři mrakodrapy, stovky bytů a téměř tisícovka parkovacích míst. Ekologická zátěž bude neúnosná,“ zlobí se jeden z iniciátorů petice a místní obyvatel Milan Pěkný.

Nevelká plocha uprostřed Malešic zatím zeje prázdnotou. Kolem ní stojí paneláky, hotel z dob socialismu a poliklinika. Na parcele roste na divoko tráva a jenom několik stromů, ale je jedním z mála zelených míst, kde mohou místní například vyvenčit psa. Od pohledu se zde nabízí postavit nízkopodlažní bytové bloky a možná i dětské hřiště.

Vedení radnice chce problém řešit

Minulé vedení vršovické radnice v roce 2003 ovšem schválilo změnu územního plánu, která povoluje výstavbu výškových budov. Na stížnosti místních lidí radnice nereagovala. Předchozí územní plán přitom pro tuto lokalitu povoloval maximálně čtyřpatrové budovy s menší hustotou objektů a většími plochami zeleně.

Problém teď chce řešit současná garnitura Prahy 10. „Je to jedna z věcí, která nás tíží a chceme se jí věnovat. Koncem týdne se chci sejít s iniciátory petice a celou záležitost prodiskutovat,“ řekl starosta Vladislav Lipovský.

Stavební společnost tvrdí, že navržený projekt je kompromisem několika návrhů a studie zohledňuje i místní zeleň. „Jedná se o standardní projekt, který se nijak nevymyká zvyklostem v Praze nebo v Čechách,“ tvrdí mluvčí společnosti Sekyra Radek Polák.

Termín ještě není

Podle něj je územní plán, který schválil magistrát hlavního města, vůči okolí shovívavější, než tomu bylo v minulosti.

„Územní plán se měnil několikrát. Před deseti lety zde byla povolena mnohem hustší zástavba, než má v plánu pokrýt náš projekt,“ dodává Polák.

Projekt výstavby Centra Malešice zatím nemá stanovený přesný termín zahájení výstavby. Na internetových stránkách společnosti Sekyra je ale uvedeno třetí čtvrtletí letošního roku. Podle představitelů firmy se může stejně jako začátek prací změnit i finální podoba komplexu.

O tom, zda místním lidem před okny skutečně vyrostou mrakodrapy, možná více napoví už nejbližší týdny. Na body zatím vede betonová lobby.