Městečko se nachází v Malešicích na pozemku vedle třídírny České pošty mezi ulicemi Českobrodská a Sazečská a vlakovými kolejemi.

Stavba tábora hasičům zabrala 12 hodin. „Stavět jsme začali v pondělí ráno, pomáhali nám hasiči HZS Správa železnice. Kapacita je stejná jako v Troji, městečko vychází ze stejných standardizovaných plánů, kapacita je tedy 150 lidí, je to 10 stanů pro ubytování a další stany pro zázemí,“ sdělil Martin Kavka, mluvčí pražských hasičů. Součástí jsou i sprchy, toalety a jídelna. Hasiči dočasné ubytování pouze postavili, samotný provoz má na starost magistrát.

Ve stanovém městečku v Troji, které funguje již několik týdnů v pondělí nocovalo na 140 lidí. Praha se potýká s velkým přílivem uprchlíků a nedostatečnou ubytovací kapacitou. Jedná proto s vládou a ostatními kraji o přemístění uprchlíků do krajů, které nejsou tolik vytíženy.

Situace na pražském hlavním nádraží se pomalu lepší, Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPU) na místě evidovala v úterý odpoledne na 230 lidí, převážně romských rodin. Někteří již v minulých týdnech odjížděli zpět na Ukrajinu či do Maďarska, jiní naopak vyrazili na západ do Německa a nocovali v Praze při zpáteční cestě.

V úterý v noci byl na hlavním nádraží naposledy přistaven vlak, ve kterém mohou lidé přespávat. „Na místě budeme až do středečního rána. Nechtěli jsme pomoc ukončit o půlnoci, chtěli jsme dát lidem co největší podporu,“ řekla Pražskému deníku Geti Mubeenová, která má na starost organizaci dobrovolníků. Od středy tak na nádraží zůstane pouze stánek cizinecké policie a hasičů s informacemi.

„Část vybavení nyní stěhujeme do malešického městečka, kde budeme v určité formě nadále fungovat. Je důležité, aby lidé měli informace o svých právech a povinnostech. Neziskové organizace a dobrovolníci jsou jen garance kontroly, že tomu tak je,“ řekla Mubeenová.

Ředitel organizace Martin Rozumek se již v minulých týdnech svěřil s tím, že dobrovolníků je málo a jsou vyčerpaní. „Myslím, že to bez nás zvládnou, klíčoví jsou hasiči. Nevím, jestli se kompletně uzavře možnost spaní na lůžkách, podle mě by to bylo nejlepší, a přesunout všechny do stanového městečka,“ řekl Rozumek.