Kostel na místě bývalého Misijního střediska (mezi ulicemi Grussova, Lamačova a Gabinova) bude zasvěcen Kristu Spasiteli a základní kámen ve čtvrtek požehnal pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka. Projekt komunitního centra začal už v roce 2012. Hlubočepská farnost však v posledních letech pociťuje zvýšený zájem věřících a sídlo u zlíchovského kostela sv. Filipa a Jakuba se postupem času zmenšuje.

"Tento malebný kostelík však kapacitně přestával postačovat potřebám aktivní farnosti vedené páterem Josefem Ptáčkem," píše architekt Pavel Šmelhaus na webových stránkách barrandovského centra.

Archiweb.cz s odkazem na agenturu ČTK napsal, že na stavbu kostela podle projektu z roku 2013 od Ateliéru Žiška (povolení získal až loni) se skládají soukromí dárci a třetinu nákladů uhradí pražské arcibiskupství, které odkoupilo pozemky od Městské části Praha 5 s magistrátem uspořádalo výměnu. Na transparentním účtu je zatím asi 63 milionů korun.

"Je třeba si představit, že k hlubočepskému kostelíku patří celé sídliště Barrandov - čtvrť velikosti okresního města (s cca 30 tisíci obyvateli), kde odpovídající sakrální stavba a komunitní centrum zcela chybí," tvrdí Šmelhaus, který navrhl kostel s kapacitou 220 lidí.

Společenské využití

Jak píše ČTK prostřednictvím Archiwebu, Hhavním účelem je vybudovat sakrální prostor, ale stavba má mít i společenské využití. Interiéru kostela bude dominovat skleněný kříž se sochou Krista Spasitele z běleného lipového dřeva a kruhová kaple se svatostánkem. Po vyschnutí stavby se na kůr instalují nové varhany. Autory liturgických prvků jako jsou oltář, svatostánek či křtitelnice jsou Stanislav Kolíbal a Petr Váňa.

Součástí komunitního centra bude kavárna v přízemí bude obrácená k dětskému hřišti, v suterénu s prosklenou stěnou a výhledem na jih k lese vyroste několik kluboven pro setkávání matek s dětmi, pro aktivity mládeže, skautů nebo seniorů. Společenský sál bude sloužit pro přednášky, komorní koncerty, tanec či jako filmový klub. V suterénu má mít farnost rovněž svou kancelář s bohatou knihovnou.

Generálním dodavatelem církevního projektu je společnost Metrostav. Pro stavební firmu bude platit zákaz práce o nedělích a během církevních a státních svátků.

Zatímco historicky bohaté centrum hlavního města zdobí kostely a i proto se Praze říká "stověžatá", tak na sídlištích v okrajových částech metropole se při budování poplatné komunistickému režimu na chrámy boží moc nemyslelo.

Další kostel na Černém Mostě

Média uvádí, že v Praze byl prvním kostelem postaveným po roce 1989 kostel Neposkvrněného početí Panny Marie ve Strašnicích vysvěcený v roce 1994. Nejmladší v Praze je Komunitní centrum s kostelem Matky Terezy na Jižním Městě, které otevřeli v roce 2007.

Menší zařízení pro kulturní, duchovní a sociální aktivity předtím vzniklo na západě metropole v Nových Butovicích. Podle mluvčího pražského arcibiskupství Stanislava Zemana se léta plánuje kostel a komunitní centrum na východním sídlišti Černý Most, ale v tomto případě nejsou vyřešeny všechny problémy s územní přípravou.

Na Barrandově by se měli dočkat dříve - ideálně v září roku 2020. "Nový kostel a komunitní centrum budou sloužit všem obyvatelům a věříme, že posílí jejich vztah k místu, kde tak rádi žijí," uvedl architekt Šmelhaus.