Ta by měla být instalována přímo proti vstupní bráně na II. nádvoří paláce, který nechal na Malé Straně postavit a jenž nese dodnes jeho jméno a to 375 let od jeho násilné smrti.

„Po úspěšné výstavě Albrecht z Valdštejna a jeho doba, konané od listopadu 2007 do února 2008, vznikl záměr, aby na jednom z veřejně přístupných nádvoří Valdštejnského paláce stála socha jednoho z největších Čechů své doby a zároveň duchovního otce paláce, ve kterém dnes, na základě zákona přijatého Poslaneckého sněmovnou, sídlí Senát,“ informoval Deník Petr Kostka, Tiskový tajemník Kanceláře Senátu Parlamentu ČR.

Tvůrcem předlohy sochy je Ludvík Šimek, autor výzdoby chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Karlíně, pomníku J. Jungmanna, výzdoby budovy Rudolfina , sv. Václava na Smíchově, sochy Bruncvíka na Karlově mostě či sv.Václava na Prašné bráně, který vyrobil její třiceticentimetrový model před rokem 1870. Socha samotná v životní velikosti byla vyrobena ze sádry pro arsenál ve Vídni, patrně roku 1873. Později stála ve Valdštejnském paláci na dobovém soklu, přímo v místech kde je dnes mramorová busta prezidenta Masaryka. Nyní bude odlita z bronzu. V současnosti probíhá úspěšně lití sochy, je hotova přibližně ze dvou třetin. Podstavec se vyrábí z božanovského pískovce.

Náklady na sochu, zahrnující všechny práce na soše i na podstavci, jsou 1,5 miliónu korun a budou hrazeny z rozpočtu senátu. „Předběžně se počítá s tím, že v průběhu měsíce října by měla nová socha s podstavcem stát na určeném místě,“ dodal Kostka, podle kterého socha pomůže vnímat Valdštejna a jeho působení reálněji než jen jako zápornou postavu, jako tomu bývalo v minulých desetiletích.

Sochy dalších velikánů

Albrecht z Valdštejna ale není jedinou osobností, jejíž socha v nejbližších měsících a letech zkrášlí naší metropoli. Již v květnu byl kardinálem Miloslavem Vlkem slavnostně posvěcen základní kámen k pomníku kardinála Berana před Katolickou teologickou fakultou UK v Dejvicích u příležitosti 40. výročí jeho úmrtí. „Arcibiskupství pražské zadalo dílo známému českému sochaři profesoru Stanislavu Hanzíkovi, který již vypracoval model pro budoucí sochu. Odhalení pomníku je plánováno na podzim roku 2009,“ informoval mluvčí pražského arcibiskupství Aleš Pištora.

Současně s rekonstrukcí Hlavního nádraží a Vrchlického sadů před ním, by se na své původní místo měla vrátit i kopie původní sochy amerického prezidenta Woodrowa Wilsona, kterou zaplatí spolek American friends of Czech Republic. Co nejvěrnější kopii sochy Albína Poláška, která byla odhalena v roce 1928 před nádražím nesoucí jméno amerického prezidenta již od roku 1919, zhotoví vítěz soutěže, tým pod vedením sochaře Michala Blažka. Původní socha byla odstraněna německými okupanty, mezitím se ale změnil vzhled nádraží i parku.

„Ideální místo pro instalaci sochy jsme hledali ve spolupráci s Prahou 1. Vše ale bude záležet na konečné podobě parku,“ sdělil Jan Kněžínek, ředitel odboru památkové péče pražského magistrátu.

Pomník bude v metropoli mít možná i Karel Hašler, známý písničkář, herec, textař a skladatel, o což usiluje občanské sdružení Písničkář. Podle něj by měl být pomník umístěn na Starých zámeckých schodech, které Hašler svojí písní tak zpopularizoval.