Místu, kde svého času pobýval skladatel Wolfgang Amadeus Mozart, se dostane nejvyšší možné ochrany. Vila Bertramka sice již status kulturní památky má, jeho posílení ale umožní majiteli, kterým je spolek Mozartova obec, lépe čerpat peníze na opravu objektu. Kvůli špatnému stavu je totiž dva roky zavřený.

Usedlost Bertramka – muzeum Wolfganga Amadea Mozarta.
Vláda schválila Staňkův návrh. Vila Bertramka je národní kulturní památkou

Změna památkového statusu má kromě potřebných oprav pomoci k oživení a zatraktivnění vily. Schválený návrh také dává státu předkupní právo v případě, že by spolek chtěl svůj majetek prodat. „Usedlost je v neutěšeném stavu a je dlouhodobě zavřena. Posílení ochrany je významným krokem k nalezení společné cesty vlastníka, městské části Praha 5 a magistrátu, aby spolu našli plán obnovy,“ uvedl ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD).

„Jsem hluboce přesvědčen, že všechny tyto instituce jsou připraveny pomoci Mozartově obci s obnovou a rozvojem Bertramky. Ale abych nemluvil za jiné instituce , věřím, že po vyhlášení národní kulturní památkou nebude v zastupitelstvu městské části jediný hlas, který by nepodpořil Mozartovu obec v jejím snažení o obnovu Bertramky,“ napsal Pražskému deníku radní městské části Lukáš Herold (ODS).

Větší pravomoce státních orgánů

Ke společnému jednacímu stolu se konečně dostane Mozartova obec a městská část Praha 5. Obě strany byly léta v soudním sporu. I když se v roce 2009 nakonec dohodly, stav budovy přesto zůstal neutěšený. Schválení návrhu přivítal i pražský zastupitel a bývalý starosta Prahy 5 Pavel Richter (TOP 09). „Majiteli se bohužel nedaří majetek, který v 90. letech vysoudil, udržovat v důstojném stavu. Orgány, které dohlížejí na památkovou péči, budou mít nyní větší pravomoce,“ uvedl Richter pro Pražský deník. Herold tvrdí, že Praha 5 momentálně nemá s vlastníkem žádné spory: „Věřím, že je tomu tak i obráceně.“

Usedlost Bertramka – muzeum Wolfganga Amadea Mozarta.
Vila Bertramka národní památkou? Ano. Ministr Staněk podá návrh

Předseda výboru Mozartovy obce Tomislav Volek se do uzávěrky Deníku k rozhodnutí vlády nevyjádřil. Národní kulturní památkou se stane celý areál i se zahradou a hospodářskými budovami. V jejich blízkosti dnes dokonce přebývají bezdomovci. 

Majitel se sice objekt v 90. letech snažil částečně udržovat, postupoval však neodborně. Podle znaleckého posudku architekta Jana Bárty z května 2017 byla povrchová úprava z 90. let provedena špatně. „Tato úprava má všechny znaky nekvalitního a co nejlacinějšího způsobu provedení, neprodyšný systém neumožňuje běžné vysychání vlhkosti ze zdi a také přispěl k poruchám,“ uvedl architekt Jan Bárta k orientačnímu průzkumu omítek. Bertramka se v roce 2010 otevřela v režii Mozartovy obce veřejnosti, od roku 2016 je však zavřená kvůli rekonstrukci. Majitel sice nechal opravit venkovní schodiště, ale fasáda je momentálně znovu opadaná.

MÍSTO NÁVŠTĚVNÍKŮ STĚHOVÁCI. Po dlouhých dvaceti letech soudních pří přebírá Bertramku od Prahy 5 opět Mozartova obec.
Bertramka je prázdná. Nábytek i vybavení odvezli dělníci