SŽDC získala objekt od státu letos v říjnu, po opravách do něj chce přestěhovat část svých zaměstnanců. Dnes se její zástupci poprvé do budovy dostali. „Pustili jsme je dovnitř, provedli jsme je po budově, předali jim i potvrzení o platných revizích elektřiny a hasicích přístrojů," řekla za kolektiv Kliniky Tereza Virtová.

Aktivisté chtějí v budově zůstat 

Součástí dnešní prohlídky bylo i geodetické zaměření objektu. SŽDC začala podle dřívějšího vyjádření svého mluvčího Jakuba Ptačinského připravovat projekt rekonstrukce budovy.

Podle aktivistů bude ale třeba nejméně dva roky, než se úřadu podaří získat změnu územního plánu a další nutná povolení. Do té doby chtějí v objektu zůstat.

Smlouva skončila letos v březnu 

V lednu příštího roku by měl soud začít řešit spor mezi Klinikou a majitelem, stát žaluje aktivisty o vyklizení budovy, oni se brání tím, že jim v rozporu se zákonem nebyla prodloužena smlouva o výpůjčce.

Squatteři objekt roky prázdné polikliniky v Jeseniově ulici obsadili před dvěma lety. Po několikerém vyklizení centra policií se jim podařilo s předchozím správcem, Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových, dohodnout smlouvu o výpůjčce. Skončila letos v březnu, aktivisté v budově přesto zůstali. Klinika v ní pořádá přednášky, koncerty, dílny nebo jazykové kurzy. Schází se v ní i rodičovské centrum Mamatata.

Čtěte také: Správa železnic začala připravovat projekt opravy budovy Kliniky