Osmdesátiletý Jan Buchar přijel do Prahy na studia. Tramvají šestkou jezdil z koleje Jednota kolem Národního muzea až na konečnou nad Albertov, kde měla své budovy Přírodovědecká fakulta.

„Ani ve snu by mne nenapadlo, že koleje této tramvaje, na kterou ve svých pamětech vzpomínal na počátku 20. století i sám veliký Einstein, budou vytrhány proto, aby na počátku století 21. byly na Václavské náměstí možná navráceny. Jako doplněk mnohem rychlejšího metra."

Co s automobily?

A přestože má k tramvajové dopravě Jan Buchar kladný vztah, řešil by na Václavském náměstí jiné problémy. „Dopravní obslužnost se mi zdá v současné době dostatečná. Spíše by se úředníci měli zamyslet, co s auty. Kdyby na Václavském náměstí nejezdila, tomuto místu by to jedině prospělo," řekl Pražskému deníku Jan Buchar, profesor na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy.

Podobně smýšlí i většina Pražanů oslovených Deníkem.

Jako velký problém vidí někteří obyvatelé hlavního města nejen automobily, které by na celém Václavském náměstí nejraději zakázali, ale i málo využitý střední pás.

Ten by většina oslovených výrazně oživila. Třeba lavičkami či stánky. „Aby to nebyl jen ten kůň, který na sebe strhává veškerou pozornost," myslí si studentka Karolína Dlouhá.

----------------------------------------------------------------------------

Mají se na Václavské náměstí vrátit tramvaje? Hlasujte v naší anketě na konci článku!

----------------------------------------------------------------------------

Tramvaje se pravděpodobně na Václavské náměstí vrátí. Kdy? A v jaké podobě? O tom politici a úředníci zatím nemají jasno. „Na včerejším jednání Rady městské části Prahy 1 bylo schváleno doporučení pro komisi územního rozvoje MHMP ohledně tramvají na Václavském náměstí. Doporučuje se jiné řešení než podélné vedení tramvají po Václavském náměstí," řekla včera Pražskému deníku Veronika Blažková, tisková mluvčí Prahy 1.

Naopak magistrát by s původní trasou tramvají, která před třiceti roky zanikla, neměl problém. „Jestli ale budou tramvaje jezdit na své původní trase, nebo jinudy, to zatím není rozhodnuto. V současnosti se o tématu tramvají na Václavském náměstí diskutuje na odborných i politických fórech. Musíme si počkat, až tato, vesměs pracovní jednání, dojdou k nějaké dohodě a vyústí v rozhodnutí," sdělila Tereza Králová, tisková mluvčí pražského magistrátu.

ANKETA: Chtěli byste tramvaje na Václaváku?

Iva Antošová, Prosek

Nemám na to úplně vyhraněný názor, ale spíš bych nechtěla, aby se do horní části Václavského náměstí vracely tramvaje. Už tak je tu dost velký provoz. Jiná věc ale je, pokud by na Václavák nesměla auta. Pokud by se tak stalo, návrat tramvají by mi nevadil.

Martin Kajtar, Letná

Mně je to úplně jedno, jestli se na Václavské náměstí tramvaje vrátí v původní podobě, ve které tu byly před třiceti roky, nebo ne. Nebránil bych se ale tomu, aby tu auta nejezdila vůbec. To by Václavskému náměstí spíše prospělo, než debaty o tramvajích.

Šimon Palacký, Vinohrady

To je těžká otázka. Spíše jsem ale pro, aby se upravil střed Václavského náměstí. Aby byl hezčí, aby sem Pražané rádi chodili na procházky. V určité části by tu měly určitě být pěší zóny. A výměna starých laviček by Václaváku určitě také neuškodila.

Jana Havelková, Zahradní Město

Nejsem pro, aby na Václaváku jezdily zase tramvaje. Spíše by se měli úředníci zamyslet, jak celkově vylepšit Václavák. Nebylo by ale špatné, kdyby sem vůbec nesměla vozidla. Chápu ale, že by pak vyvstal problém, kam s nimi.