Podali žalobu, protože jsou ohrožováni nadměrným hlukem z aut, odvolací soud jim dal za pravdu, ale v nezáviděníhodné situaci jsou pořád. Magistrála se totiž neztišila.

Naopak. Pod okny lidí žijících poblíž ulice 5. května proudí do centra sto tisíc aut denně.

Statisícikorunová pokuta se může opakovat

Pražskému magistrátu teď za nečinnost a nerespektování verdiktu soudu hrozí opakované statisícové sankce. Jako první na to upozornily Hospodářské noviny. Ultimátum, do kdy mělo hlavní město jakožto vlastník komunikace učinit taková opatření, aby se decibely z dopravy snížily, vyprší v sobotu 14. března.

„Pokud magistrát podmínky nesplní, můžou se žalobci domáhat výkonu opatření. Magistrátu při neuposlechnutí hrozí pokuty do výše sto tisíc korun, ty však mohou být opakované,“ potvrdil Deníku mluvčí soudu Petr Kulawiak. Nevyloučil ani, že by město mohlo mít zablokovaný majetek. „Toto opatření je však extrémní, a nastalo by v okamžiku, kdy by Praha nechtěla pokuty zaplatit,“ doplnil.

Podle obyvatel město nic nepodniklo

Podle místních je chování hlavního města neomluvitelné. „Za celý rok neudělala Praha nic, co by naši situaci zlepšilo. Ještě podpořila stavbu centra Arkády na Pankráci, která sem přivedla další auta,“ tvrdí jedna z místních obyvatelek. Alžběta Rejchrtová, která Pražany z postižených ulic zastupuje, dokonce chystá další žalobu, aby byl rozsudek vykonán a město muselo počet aut na magistrále snížit.

„S hlukem se snažíme něco dělat. Dokonce už jsme získali i stavební povolení na některá protihluková opatření v této lokalitě. Klacky nám ale hážou pod nohy právě občanská sdružení, která se odvolala, a tak rozhodnutí není pravomocné,“ tvrdil včera mluvčí magistrátu Jiří Wolf.

Průlomový verdikt

Hlavní město se sice ihned po loňském rozsudku obrátilo k Nejvyššímu soudu, povinnosti udělat protihluková opatření se tak ale nevyhnulo.

„Jaký způsob magistrát zvolí, je na něm,“ vzkázala tehdy soudkyně Alena Jedličková z Městského soudu, kam se případ dostal po odvolání Pražanů, jimž původně obvodní soud pro Prahu 1 nevyhověl.

Množí se další žaloby

Přelomový verdikt soudkyně Jedličkové v historicky prvním procesu, kdy občané podali civilně právní žalobu na magistrát, přiměl řadu Pražanů k tomu, že si nenechali překračující hygienické a hlukové normy líbit. Žaloby už podali lidé z Břevnova, Říčanští žijící poblíž Černokostelecké ulice a uvažovali o ní i lidé z Legerovy ulice v Praze 2.

Ti jediní mohou v nejbližší době očekávat zlepšení situace. Už přibližně za dva týdny, o víkendu 14. a 15. března bude ve zmíněné ulici omezen provoz o jeden jízdní pruh.

„Termín zatím platí, omezení by mělo trvat ve zkušebním provozu půl roku. V sobotu 14. technická správa komunikaci upraví, v neděli už by se pak mělo jezdit jen ve 3 jízdních pruzích,“ doplnil na závěr zástupce starostky Prahy 2 Václav Vondrášek. (ODS).