S výstavbou přesto nesouhlasí část místních obyvatel. Podle nich výstavba přinese do oblasti další dopravu, kterou jediná silnice spojující Komořany s Modřany nemůže pojmout. S výstavbou v této lokalitě podle zástupců Institutu a plánování rozvoje Prahy (IPR) nepočítá ani připravovaný metropolitní územní plán.

Proti vystupoval pirát

Nové domy s 200 byty a 240 parkovacími místy chce na louce mezi ulicemi Na Šabatce a Komořanská stavět developerská firma Central Group. O změnu územního plánu požádala už před lety. V roce 2010 tehdejší zastupitelstvo hlavního města narychlo zvýšilo takzvaný koeficient zástavby, čímž by umožnilo na tomto území postavit vyšší domy. Navýšení pak zamítl soud. Nyní developer plánuje stavbu podle původního plánu.

Proti změně územního plánu ve výboru vystupoval zastupitel Mikuláš Ferjenčík (Piráti). „Louka je hodně využívaná místními lidmi. Domy navíc mají stát 300 metrů od plánovaného nájezdu na Pražský okruh," uvedl Ferjenčík. Argumentoval také tím, že zastupitelé tímto rozhodnutím pozemky developera výrazně zhodnotí.

Radnice našla kompromis

Radnice původně s projektem nesouhlasila, s developerem ale podle starostky Prahy 12 Daniely Rázkové (Změna pro Prahu 12) našla přijatelný kompromis. „Je tam doplněná občanská vybavenost a firma nám zároveň přispěje na výkup pozemků v centru Komořan," řekla dnes na výboru Rázková. Zastupitelstvo městské části se ale loni shodlo na tom, že by projednávání změny mělo být přerušeno až do doby, než bude vyřešena doprava v oblasti včetně obchvatu a nájezdu na Pražský okruh.

S výstavbou stále nesouhlasí část místních obyvatel. Podle Evy Rybníčkové, architektky a členky komise pro rozvoj Komořan, Cholupic a Točné, se zhorší především dopravní zatížení Komořanské ulice, která je jedinou přímou propojkou s Modřany. „Veškerá vybavenost – školy, pošta, lékaři – je v Modřanech a Komořanská ulice je už dnes každé ráno šíleně ucpaná. Autobus jede ty tři kilometry 35 minut. Další výstavba tento problém ještě zhorší," řekla  Rybníčková.

Změnu územního plánu nyní posoudí rada hlavního města a zastupitelstvo.

Čtěte také: Cena nových bytů v Praze proti roku 2014 vzrostla o 13 procent