Volební strany do pražského zastupitelstva mají v úterý do 16 hodin poslední možnost k odevzdání kandidátních listin. Magistrátní úředníci budou následujících šest dnů posuzovat, jestli kandidátky obsahují všechny náležitosti. V polovině srpna pak úřad listiny i jednotlivé kandidáty potvrdí nebo v krajních případech zamítne.

Udženija, Marvanová i Ornest

close Volby do pražského zastupitelstva. Infografika. info Zdroj: Redakce zoom_in

Hnutí ANO vede do bitvy jako nově vybraný velitel Petr Stuchlík, šéf poradenské společnosti Fincentrum. Trojkou je pak bývalý ministr financí a manažer Microsoftu Ivan Pilný. V hlavním městě tradičně ambiciózní ODS vsadila na exprimátora a zkušeného lékaře Bohuslava Svobodu, který je nejstarším členem dosluhujícího zastupitelstva. Za Svobodou se na dalších místech celopražské kandidátky seřadili hlavně komunální politici a funkcionáři strany. S výjimkou druhé Alexandry Udženije jde o všeobecně méně známá jména.

Naproti tomu kandidátní listina volební koalice TOP 09 a hnutí STAN oplývá i několika osobnostmi kulturního a veřejného života. Za tandemem Jiří Pospíšil Hana Marvanová následuje architekt Petr Hlaváček, třiadvacítkou je scenárista a publicista David Smoljak, druhým od konce manažer a kapelník kapely The Tap Tap Šimon Ornest.

Vznikající hnutí Praha sobě se chlubí tím, že už při petiční kampani za možnost nezávislé kandidatury získalo větší podporu než v minulých volbách vítězné hnutí ANO (myšlen větší počet popdisů, než dostala primátorka Adriana Krnáčová preferenčních hlasů). Praha sobě má v čele starostu Prahy 7 a poslance zvoleného za lidovce Jana Čižinského. Na předních místech kandidátky figuruje také režisérka a aktivistka Hana Třeštíková nebo aktivista a dopravní expert Adam Scheinherr.

Nejvíc žen mají Zelení

Aliance TOP 09 a STAN má mezi nominanty sedmnáct starostů nebo místostarostů a rovnou padesátku lidí s vysokoškolským titulem. Ženy jsou ale ve výrazné menšině - je jich jen o něco víc než čtvrtina. Zastoupení žen i vysokoškoláků je téměř identické u hnutí ANO. Naopak Zelení mají vyvážený poměr mužských a ženských kandidátů.

Na slavná jména nesázejí Zelení ani Piráti, kteří vybrali jako kandidáta na primátora zdravotnického experta Zdeňka Hřiba. Největší „celebritou“ Zelených je na třetím místě celostátní předseda Petr Štěpánek. Na slavné jméno částečně spoléhají sociální demokraté, za které kandiduje na prvním místě náměstek ministra obrany Jakub Landovský, syn herce Pavla Landovského.