VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Praha nestíhá registrovat sociální služby

PRAHA - Tisícovka žádostí o registraci sociálních služeb zahltila magistrát. Ten je v současnosti nestíhá zpracovat a zavádí služby o víkendech. Pokud se ovšem ani přesto nepodaří všechny zájemce zaregistrovat, hrozí, že ti nebudou moci od začátku roku služby poskytovat.

5.11.2007
SDÍLEJ:

BEZ POMOCI SE NEOBEJDOU. Mnoho našich spoluobčanů je závislých na sociálních službách.Foto: Deník/Milan Jaroš

Na poslední chvíli

Problém vznikl podle magistrátu z několika důvodů. „Předně až do poslední chvíle ministerstvo práce a sociálních věcí měnilo podmínky pro registraci a software, takže žadatelé čekali na nejzazší termín pro podání žádosti. Kromě toho se v Praze registrují všichni celorepublikoví poskytovatelé,“ popsal problém radní pro sociální záležitosti Jiří Janeček (ODS).

Navíc zhruba u dvou stovek žádostí úředníci zjistili nedostatky. Tyto žadatele musel magistrát kontaktovat a vyzvat k opravení žádosti. Všechny žádosti musejí kvůli rozdílným počítačovým programům magistrátu a ministerstva úředníci ručně přepisovat. Všechny žádosti nakonec hodnotí komise.

„Museli jsme dokládat například vysvědčení zaměstnanců, splnění různých akreditačních kurzů, personální schéma, rozpočet. Zároveň chtěli znát realizaci služby a jak co přesně budeme dělat,“ popsala proces předsedkyně občanského sdružení Prosaz Iveta Pešková.

Původní termín, kdy měly být všechny žádosti vyplněny, byl posledního října. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) udělilo pražské radnici kvůli vysokému počtu žadatelů výjimku. Nyní musí vše stihnout do konce listopadu.

Dlouhé čekání na razítko

„Na registraci stále čekáme. Máme poměrně mnoho zaměstnanců přímé obslužné péče, takže došlo k několika formálním chybám. Jsme s magistrátem v kontaktu a pevně věřím, že do konce roku budeme zaregistrovaní,“ řekla Deníku ředitelka Centra sociálních služeb v Praze 1 Helena Čelišová.

Pokud ovšem magistrát jejich žádost vyřídit nestihne, nebude moci centrum od nového roku pracovat.

„Bez registrace služby poskytovat nemohou,“ potvrdila ředitelka sociálního odboru magistrátu Ilona Matulová.

Zároveň bez zaevidování nebude možné žádat granty od ministerstva. „Pro letošní rok to ošetřili tak, že stačilo podat žádost o grant s potvrzením, že jsme o registraci požádali,“ popsala Čelišová.

Podle Matulové bude registrace dokončena dříve, než ministerstvo uvolní peníze na granty, takže organizace, které by si zažádaly, ale registraci by nezískaly, budou z řízení vyloučeny.

Ze zaregistrovaných služeb tvoří MPSV databázi poskytovatelů. Ta je volně přístupná na internetových stránkách portal.mpsv.cz/soc/ssl/ registr. V registru je možné vyhledávat například podle místa bydliště, cílové skupiny uživatele nebo hledané služby.

Péče o potřebné se prodražuje

Necelý rok je v platnosti zákon o sociálních službách, který umožnil vyplácet takzvaný příspěvek na péči. Jde o sociální dávku, na kterou mají nárok ti, kteří se o sebe nedokáží sami postarat a potřebují pomoc jiné osoby.

Od začátku roku si každý, kdo dávku pobírá, může sám vybrat, od koho služby nakoupí. Může to být jak profesionál, tak třeba člen rodiny. Podle míry jeho postižení se výše příspěvku pohybuje od dvou do jedenácti tisíc korun měsíčně.

Zrušit dotace?

„Podle mých informací je systém dvakrát až třikrát dražší, než byl ten původní. Lidé totiž zneužívají toho, že dostanou do ruky přímo peníze a místo nákupu služeb si jimi vylepšují rozpočet,“ říká pražský radní pro sociální záležitosti Jiří Janeček (ODS). Podle něj by bylo vhodné zrušit všechny dotace ministerstva a magistrátu do sociálních služeb a o tyto finanční prostředky navýšit příspěvek na péči. Ten by se poté vyplácel v poukázkách. „Všichni by měli stejné podmínky uplatnění na trhu. V současnosti má i nekvalitní služba šanci získat grant, když má dobře vyplněnou žádost,“ doplnil.

Úbytek klientů sociálních služeb ale žádná instituce oficiálně nepotvrdila. „Je pravda, že někteří odešli, jiné jsme ale získali,“ uvedla Alena Lamačová, která se živí jako soukromá pečovatelka.

Podobnou zkušenost má i ředitelka Centra sociálních služeb Prahy 1 Helena Čelišová. „Je pravda, že se vyskytnou senioři, kteří to zneužijí, nedělají to ale vědomě. Oni to prostě pochopili jako přídavek k důchodu. Ten, kdo službu opravdu potřebuje, si ji koupí,“ řekla. Se zneužitím se podle ní muselo počítat. Seniorům, kteří službu odmítnou, by prý měl být příspěvek odebrán. (ben)

 

- ROZHOVOR -

Město: Všechno zvládneme v termínu

Ředitelka sociálního odboru magistrátu Ilona Matulová věří, že do konce roku budou zaregistrováni všichni poskytovatelé. Chyba je prý na straně ministerstva, které měnilo podmínky.

Z jakého důvodu se musejí poskytovatelé zaregistrovat?

Bez registrace nemohou poskytovat sociální služby. Nařizuje to nový zákon o sociálních službách, který platí od začátku tohoto roku. Registrace jsou udělovány letos vůbec poprvé.Od začátku je provázejí problémy. Dlouho nebyla některá pravidla jasná, dělaly se v nich úpravy.

Tím došlo ke zpoždění při udělování registrací?

Nejde tak úplně o zpoždění. Mámevíce žadatelů než v ostatních krajích. Registrace se totiž provádějí podle sídla organizace.Avětšina institucí s celorepublikovou působnostímásídlo právě v hlavním městě.

Co se stane, když magistrát nestihne registraci udělit všem?

Věřím, že to stihneme v prodlouženém termínu do konce listopadu. Pokud bychom to nestihli, tak ten, kdo by nebyl registrován, by neměl nárok na státní dotaci. Kžádosti o ni stačilo přiložit potvrzení, že žádost podali. Předpokládá se, že než bude ministerstvo v konečné fázi rozhodovat, kolik bude rozdělovat peněz, tak budeme mít všechny žádosti zhodnoceny. (ben)

 

Kdo se musí registrovat?

Azylové domy
Centra denních služeb
Denní stacionáře
Domovy pro osoby se zdravotním postižením
Domovy pro seniory
Domovy se zvláštním režimem
Domy na půl cesty
Chráněné bydlení
Intervenční centra
Kontaktní centra
Krizová pomoc
Nízkoprahová denní centra
Nízkoprahová zařízení pro mládež
Noclehárny

Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi
Sociálně aktivizační služby pro seniory a osoby se zdravotním postižením
Sociálně terapeutické dílny
Odborné sociální poradenství
Sociální rehabilitace
Telefonická krizová pomoc

Terapeutické komunity
Terénní programy
Tísňová péče
Tlumočnické služby
Týdenní stacionáře

 

5.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Koncept Kozlovna kuchař/číšník 30 000 Kč

Kozlovna Kozlovna pro přijme do svého kolektivu kreativního kolegu pro obor samostatný kuchař a vrchní číšník. Nutná znalosti z oboru a znalost čepování piva. Jedná se o nově otevíraný projekt "Kozlí doupě" s prac. dobou cca 17- 02.hod. Nabízíme stabilní základní plat. podmínky od 30.000 Kč měsíčně plus benefity/bonusy osobního ohodnocení. Fér jednání nabízíme, ale také vyžadujeme. Možnost kariérního a profesního růstu.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 14 000 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Kontakt telefonicky PO-PA 8:00-16:00 nebo e-mailem. V případě zájmu zasílejte krátké info o Vás či volejte na uvedené číslo.Do předmětu prosím pište Praha. Děkuji, Datum nástupu práce dle dohody, , Bezpečnostní agentura SBA - Expert, a.s. příjme na pozici pracovník(ce) ostrahy na hlavní pracovní poměr či částečný pracovní poměr na objekt na Praze 1. , Vhodné pro absolventy, studenty i důchodce., Vhodné pro muže i ženy., Vhodné i pro OZP a OZZ., , , Požadavky :, - nástup dle domluvy, - spolehlivost, - výpis z RT, , Nabízíme :, - plat 14.000,- až 16.000,- + zákonné příplatky (noční, přesčasy, svátky, víkendy, atd.), - klidná a nenáročná práce - vhodné pro OZP či OZZ, - zázemí spolehlivé společnosti, - odměny a zálohy, - čisté a moderní prostředí, - příjemný kolektiv, , Zaměstnanecké výhody: možnost záloh, odměny. Pracoviště: Sba - expert, a.s. staroměstské nám., Staroměstské náměstí, č.p. 932, 110 00 Praha 1. Informace: Libor Petrčka, +420 724 044 117.

Obchod - Přijmeme prodavačku 19 000 Kč

Prodejní okénko Minit na Masarykově nádr. přijme prodavačku. Prac. doba pouze 2-3 dny v týdnu. Náplní práce bude rozpékání Minitek, příprava a prodej párků v rohlíku, kávy. Nástup možný ihned nebo dle domluvy-poslední volné místo.

Obchod - Obchod Vedoucí prodejny, provozu 22 000 Kč

Provozovatelé maloobchodních a velkoobchodních prodejen. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 38000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: " SŠ vzdělání - preferujeme vzdělání obchodního nebo technického směru,, " znalost práce na PC (Excel, Word, Outlook, Internet),, " komunikativnost a příjemné vystupování,, " řidičský průkaz sk. B - aktivní řidič - výhodou,, " zkušenost s prácí v informačním systému výhodou,, " znalost cizího jazyka výhodou,, " ochota učit se novým věcem., Zaměstnanecké výhody4): " zaměstnání na hlavní pracovní poměr,, " možnost kariérního růstu a prosazení se,, " motivující finanční ohodnocení (fix+bonusy),, " mobilní telefon, notebook,, " zázemí stabilní a rozrůstající se společnosti,, " práce v luxusním prostředí interiérového centra,, " příjemný pracovní kolektiv,, " firemní team-buildingové akce ,, " školení v zahraničí,, " příspěvek na stravné.. Pracoviště: Horavia s.r.o., V Oblouku, č.p. 800, 252 43 Průhonice. Informace: Michal Hora, +420 731 000 400.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 17. července 2018

Dům psího utrpení a dvoujazyčná likvidace gigantického burgeru: videa dne

Pražská primátorka Adriana Krnáčová poskytla 16. března v Praze rozhovor Deníku.
12

Dozorčí rada odvolala šéfa Výstaviště. Vedení dělalo chyby, tvrdí Krnáčová

Ředitel Nemocnice Na Františku končí, na svou funkci rezignoval

Obvinění z manipulací s veřejnou zakázkou, které obdržel minulý týden, bylo důvodem rezignace ředitele Nemocnice Na Františku Roberta Zelenáka. Radní Prahy 1 dnes jeho rezignaci přijali. Do dalšího jednání rady, které proběhne 17. července, jej zastoupí právnička nemocnice Alena Hanilcová.

Primátorka Krnáčová: Investice do školství jsou nejvyšší od roku 2011

Celý letošní školní rok se Pražský deník ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy ptal studentů, co je nejvíce trápí, co je zajímá a co by mohlo být na jejich škole či v Praze lepší. V létě budeme naopak přinášet reakce magistrátu na problémy tížící studenty. Dnes se zaměříme na oblast investic do pražského školství.

Pražští veterináři letos našli závady u pětiny prodejců na farmářských trzích

S rychlým nástupem jara se inspektoři Státní veterinární správy působící v Praze zaměřili také na kontrolu prodeje potravin na farmářských trzích. Konkrétně šlo o živočišné komodity jako jsou maso, ryby, masné a rybí výrobky, vejce, mléko a mléčné produkty či med. 

Přes Prahu se opět přehnala bouřka s krupobitím. Problémy mělo i letiště

/VIDEO/ Páteční výstraha před silnými bouřkami meteorologů tentokrát byla přesná. Kolem poledne se silný déšť doprovázený větrem a kroupami prohnal Prahou. Ve srovnání se středečním řáděním počasí teď nezpůsobilo takové škody. Největší problémy podle všeho zaznamenali obyvatelé Prahy 6. Na chvíli se omezil dokonce provoz na Letišti Václava Havla.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT