Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Praha nestíhá registrovat sociální služby

PRAHA - Tisícovka žádostí o registraci sociálních služeb zahltila magistrát. Ten je v současnosti nestíhá zpracovat a zavádí služby o víkendech. Pokud se ovšem ani přesto nepodaří všechny zájemce zaregistrovat, hrozí, že ti nebudou moci od začátku roku služby poskytovat.

5.11.2007
SDÍLEJ:

BEZ POMOCI SE NEOBEJDOU. Mnoho našich spoluobčanů je závislých na sociálních službách.Foto: Deník/Milan Jaroš

Na poslední chvíli

Problém vznikl podle magistrátu z několika důvodů. „Předně až do poslední chvíle ministerstvo práce a sociálních věcí měnilo podmínky pro registraci a software, takže žadatelé čekali na nejzazší termín pro podání žádosti. Kromě toho se v Praze registrují všichni celorepublikoví poskytovatelé,“ popsal problém radní pro sociální záležitosti Jiří Janeček (ODS).

Navíc zhruba u dvou stovek žádostí úředníci zjistili nedostatky. Tyto žadatele musel magistrát kontaktovat a vyzvat k opravení žádosti. Všechny žádosti musejí kvůli rozdílným počítačovým programům magistrátu a ministerstva úředníci ručně přepisovat. Všechny žádosti nakonec hodnotí komise.

„Museli jsme dokládat například vysvědčení zaměstnanců, splnění různých akreditačních kurzů, personální schéma, rozpočet. Zároveň chtěli znát realizaci služby a jak co přesně budeme dělat,“ popsala proces předsedkyně občanského sdružení Prosaz Iveta Pešková.

Původní termín, kdy měly být všechny žádosti vyplněny, byl posledního října. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) udělilo pražské radnici kvůli vysokému počtu žadatelů výjimku. Nyní musí vše stihnout do konce listopadu.

Dlouhé čekání na razítko

„Na registraci stále čekáme. Máme poměrně mnoho zaměstnanců přímé obslužné péče, takže došlo k několika formálním chybám. Jsme s magistrátem v kontaktu a pevně věřím, že do konce roku budeme zaregistrovaní,“ řekla Deníku ředitelka Centra sociálních služeb v Praze 1 Helena Čelišová.

Pokud ovšem magistrát jejich žádost vyřídit nestihne, nebude moci centrum od nového roku pracovat.

„Bez registrace služby poskytovat nemohou,“ potvrdila ředitelka sociálního odboru magistrátu Ilona Matulová.

Zároveň bez zaevidování nebude možné žádat granty od ministerstva. „Pro letošní rok to ošetřili tak, že stačilo podat žádost o grant s potvrzením, že jsme o registraci požádali,“ popsala Čelišová.

Podle Matulové bude registrace dokončena dříve, než ministerstvo uvolní peníze na granty, takže organizace, které by si zažádaly, ale registraci by nezískaly, budou z řízení vyloučeny.

Ze zaregistrovaných služeb tvoří MPSV databázi poskytovatelů. Ta je volně přístupná na internetových stránkách portal.mpsv.cz/soc/ssl/ registr. V registru je možné vyhledávat například podle místa bydliště, cílové skupiny uživatele nebo hledané služby.

Péče o potřebné se prodražuje

Necelý rok je v platnosti zákon o sociálních službách, který umožnil vyplácet takzvaný příspěvek na péči. Jde o sociální dávku, na kterou mají nárok ti, kteří se o sebe nedokáží sami postarat a potřebují pomoc jiné osoby.

Od začátku roku si každý, kdo dávku pobírá, může sám vybrat, od koho služby nakoupí. Může to být jak profesionál, tak třeba člen rodiny. Podle míry jeho postižení se výše příspěvku pohybuje od dvou do jedenácti tisíc korun měsíčně.

Zrušit dotace?

„Podle mých informací je systém dvakrát až třikrát dražší, než byl ten původní. Lidé totiž zneužívají toho, že dostanou do ruky přímo peníze a místo nákupu služeb si jimi vylepšují rozpočet,“ říká pražský radní pro sociální záležitosti Jiří Janeček (ODS). Podle něj by bylo vhodné zrušit všechny dotace ministerstva a magistrátu do sociálních služeb a o tyto finanční prostředky navýšit příspěvek na péči. Ten by se poté vyplácel v poukázkách. „Všichni by měli stejné podmínky uplatnění na trhu. V současnosti má i nekvalitní služba šanci získat grant, když má dobře vyplněnou žádost,“ doplnil.

Úbytek klientů sociálních služeb ale žádná instituce oficiálně nepotvrdila. „Je pravda, že někteří odešli, jiné jsme ale získali,“ uvedla Alena Lamačová, která se živí jako soukromá pečovatelka.

Podobnou zkušenost má i ředitelka Centra sociálních služeb Prahy 1 Helena Čelišová. „Je pravda, že se vyskytnou senioři, kteří to zneužijí, nedělají to ale vědomě. Oni to prostě pochopili jako přídavek k důchodu. Ten, kdo službu opravdu potřebuje, si ji koupí,“ řekla. Se zneužitím se podle ní muselo počítat. Seniorům, kteří službu odmítnou, by prý měl být příspěvek odebrán. (ben)

 

- ROZHOVOR -

Město: Všechno zvládneme v termínu

Ředitelka sociálního odboru magistrátu Ilona Matulová věří, že do konce roku budou zaregistrováni všichni poskytovatelé. Chyba je prý na straně ministerstva, které měnilo podmínky.

Z jakého důvodu se musejí poskytovatelé zaregistrovat?

Bez registrace nemohou poskytovat sociální služby. Nařizuje to nový zákon o sociálních službách, který platí od začátku tohoto roku. Registrace jsou udělovány letos vůbec poprvé.Od začátku je provázejí problémy. Dlouho nebyla některá pravidla jasná, dělaly se v nich úpravy.

Tím došlo ke zpoždění při udělování registrací?

Nejde tak úplně o zpoždění. Mámevíce žadatelů než v ostatních krajích. Registrace se totiž provádějí podle sídla organizace.Avětšina institucí s celorepublikovou působnostímásídlo právě v hlavním městě.

Co se stane, když magistrát nestihne registraci udělit všem?

Věřím, že to stihneme v prodlouženém termínu do konce listopadu. Pokud bychom to nestihli, tak ten, kdo by nebyl registrován, by neměl nárok na státní dotaci. Kžádosti o ni stačilo přiložit potvrzení, že žádost podali. Předpokládá se, že než bude ministerstvo v konečné fázi rozhodovat, kolik bude rozdělovat peněz, tak budeme mít všechny žádosti zhodnoceny. (ben)

 

Kdo se musí registrovat?

Azylové domy
Centra denních služeb
Denní stacionáře
Domovy pro osoby se zdravotním postižením
Domovy pro seniory
Domovy se zvláštním režimem
Domy na půl cesty
Chráněné bydlení
Intervenční centra
Kontaktní centra
Krizová pomoc
Nízkoprahová denní centra
Nízkoprahová zařízení pro mládež
Noclehárny

Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi
Sociálně aktivizační služby pro seniory a osoby se zdravotním postižením
Sociálně terapeutické dílny
Odborné sociální poradenství
Sociální rehabilitace
Telefonická krizová pomoc

Terapeutické komunity
Terénní programy
Tísňová péče
Tlumočnické služby
Týdenní stacionáře

 

5.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Prezident Zeman se svou paní odvolili v základní škole v pražských Stodůlkách.
AKTUALIZOVÁNO

Letošní volby do Sněmovny nejsou podle Zemana zásadní ani zlomové

Předvolební debata Deníku: Ivan Bartoš
51

V televizi zabodoval Bartoš, Babiš působil unaveně, hodnotí experti

Střípky z debaty: Šlechtová u pozadí koně, Bartoš v koloně či letmý polibek

/VIDEO/ Co by udělal předseda SPD Tomio Okamura, když by si ministryně Karla Šlechtová zvrkla kotník? Proč se Michaela Marksová nerada fotí při výstupu z auta? Superdebata Deníku nebyla jen o politice.

Jsem gay, prohlásil den před volbami šéf zelených Matěj Stropnický

Předseda Zelených Matěj Stropnický dnes oznámil, že je homosexuál. Vyjádřil se tak ke spekulacím bulvárních médií. O svém soukromí mluvit neplánoval, voliči by ale podle něj tuto informaci vědět měli.

Praha nemá dopravní strategii, tvrdí starosta Prahy 6

/ROZHOVOR/ „Do vztahů mezi Prahou a místními radnice se příliš promítá stranická politika a zvlášť výrazné to bylo v předvolební době,“ tvrdí starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP09). Podle něj by mělo být politizování všeho včetně třeba vedení linek autobusů nahrazené snahou o konstruktivní spolupráci. Zvlášť pak v řešení dopravy, která je nejpalčivějším problémem Šestky.

Petr Pravda: Oblíbení starostové mohou stranám přinést dobré výsledky

Politolog Petr Pravda řekl Pražskému deníku: "Oblíbení starostové městských částí mohou stranám přinést dobré výsledky." Už zítra půjdou (nejen) Pražané k volebním urnám a budou volit své poslance. Má smysl v letošních volbách kroužkovat jednotlivé kandidáty? Jak politikům pomáhají v bojích o voliče sociální sítě? 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení