Zmíněný druh nájemného mají ve smlouvách ty domácnosti, které žijí v bytech stavěných městem po roce 1995, na jejichž výstavbu přispíval stát.

„Šlo o sociální byty. Podle dohody ministerstva a magistrátu byla určena maximální cena za metr čtvereční, mezi 50 a 70 korunami,“ říká radní pro bytovou politiku Jiří Janeček (ODS).

Za tyto částky bydlí nájemníci doposud, ceny totiž nepodléhají deregulaci a magistrát nemůže nájemné navýšit.

Chystá proto návrh zákona, který by jim jednostranné navýšení nájmu dovolil. Stejně jako u deregulace by mělo jít o postupné navyšování. Cílem je srovnat ceny nájemného u všech magistrátních bytů, kterých je asi deset tisíc.

Sto korun za metr

„Pokud bychom to neudělali, docházelo by k tomu, že ve dvou stejných domech ve vlastnictví města by nájemníci platili nájemné rozdílné v řádů tisíců,“ vysvětlil Janeček. Jeho záměr bude dnes schvalovat rada města.

Cílová cena by měla být přibližně 100 Kč za metr čtvereční. Přesnou koncepci ale zatím město vypracovanou nemá. Tvořit ji prý začne poté, co zákon projde parlamentem. To by mohlo být do jednoho roku. Nejvíce bytů s věcně usměrněným nájemným má magistrát na Černém Mostě, ve Vysočanech a na Chodově.

Předseda Sdružení nájemníků Stanislav Křeček s návrhem souhlasí. Magistrát se ale měl zabývat i tím, že většina seniorů po druhém či třetím roce deregulace nezvládne platit nájemné a dostane se do problémů.