Pražskou kartou budou moci lidé platit zatím v parkovacích automatech v centru města. Všechny by měly být vybaveny potřebným zařízením do poloviny května. V červnu začne sloužit jako čtenářský průkaz do městské knihovny a v červenci pro autorizovaný přístup na portál hlavního města, řekl dnes novinářům ředitel magistrátního odboru informatiky Ivan Seyček.

V první fázi bude vydáno 50.000 karet, zájemci o ně mohou žádat v paláci Adria v Jungmannově ulici. Budou zdarma, za vydání se začne platit až v ostrém provozu. Cena zatím není stanovena, měsíční paušály u této karty nebudou. Zkušební provoz skončí v letos v září, pak se vyhodnotí. Postupem času by měla karta nahradit legitimace a kupony na pražskou integrovanou dopravu, měla by sloužit k úhradě jednotlivého jízdného i třeba vstupného do kulturních a sportovních zařízení a do památkových objektů a také k placení obecních poplatků.

Město očekává, že v roce 2010 bude kartu vlastnit většina obyvatel Prahy. Karta má podle Seyčka kontaktní i bezkontaktní čip, aby zaručovala co nejvíce možností využití. Její zabezpečení bude odpovídat současným standardům. Na vydání karty budou lidé čekat zhruba tři týdny od podání žádosti. Bude platit dva roky. Zatím si ji lidé budou moci nabít na částku 2000 korun. V případě ztráty ji budou moci zablokovat. Více informací se lidé mohou dozvědět na www.opencard.cz

Kontaktní místo je zatím jedno. Postupem času se má jejich počet zvyšovat. V budoucnu se počítá i s vydávání anonymních karet pro turisty. Projekt začal loni na v říjnu, zatím stál 165 milionů korun. Podle předpokladů by měly být do roku 2010 celkové náklady až 1,4 miliardy korun, nepřipadaly by ale jen na město.