Dopisy s poměrně neobvyklým textem dostali v posledních týdnech nájemníci bytů zvláštního určení od magistrátu. Ten je žádá, zda by byli ochotni dobrovolně přistoupit na zvýšení nájemného. Vzrůst by mělo postupně ze 37 korun za metr čtvereční na 60 korun. V hlavním městě je zhruba 500 bytů zvláštního určení, které obývají zdravotně postižení lidé.

Polovina nájemníků nyní platí 37 korun za metr, druhá 60. „Nemáme prostředky k tomu, abychom mohli nájemné jednostranně zvýšit. Chceme ale vyrovnat nespravedlnost mezi nájemníky, tak jsme těm ,levnějším´ nabídli, aby dobrovolně přistoupili na zvýšení,“ vysvětlil důvod rozeslání dopisů ředitel bytového odboru Vladislav Dykast.

Obavy nájemníků

Návrh magistrátu ovšem mezi nájemníky vyvolává obavy. „Ti, kteří nemohou pracovat a nepřivydělávají si, se bojí, že na to nebudou mít,“ zmínila hlavní důvod předsedkyně sociálního výboru magistrátu Lenka Alinčová (ODS). Nájemníci se proto obrátili na magistrát a chtěli o zvyšování nájemného jednat. „Sešel se s námi člověk z bytového odboru. Domluvili jsme se, že za nájemníky napíšeme dopis a oni rok počkají, než bude schválen zákon, který jim umožní zvedat nájemné,“ popsala nájemnice bytu zvláštního určení Iveta Pešková. Podle ní pak ale sociální komise doporučila naprosto opačný postup: „Řekli, že by bylo dobré, kdybychom to platit začali.“

Podle Alinčové magistrát vytváří systém podpory lidí, kteří nezvládnou platit nájemné. „Mohli by si žádat o příspěvek na bydlení, zároveň by mohli zažádat i o snížení nájemného. Pokud by měl někdo z nich opravdu tak nízké příjmy, že by to nestačilo, mohl by platit i stejně jako dnes,“ vyjmenoval základy systému Dykast.

Druhou variantou, jak vozíčkářům ulehčit, je podle Alinčové počítat postiženým do nájemného pouze obvyklou plochu bytu. „Například koupelnu mají mnohdy velkou třeba 11 metrů čtverečních, aby se v ní vytočili s vozíkem. Podle tohoto systému by platili pouze ty metry, které jsou velké jako obvyklá koupelna,“ řekla.

Systém v současnosti prověřuje sociální výbor. Zda nájemníci smlouvy podepíší nebo ne, je ještě otázkou jednání. Ta by měla probíhat až do konce roku. „Z posledních tabulek, které se mi dostaly do rukou, vychází, že výhodnější bude nepodepsat. Kdybych to podepsala, zvýšili by mi činži hned. Potřebné zákony budou platné až za rok, takže budu vlastně rok bydlet levněji,“ doplnila Pešková.