Podle ředitele Pražské informační služby (PIS) Václava Novotného ale jde o fiktivní čísla. Například v jeho organizaci „úspora“ spočívá ve zrušení dlouhodobě neobsazených míst.

Podle oficiální zprávy má z PIS odejít 34 zaměstnanců. PIS má tak ušetřit 11 milionů korun. „Počet lidí i čísla jsou podleměfiktivní. Z těch 34 míst je patnáct více než rok neobsazených,“ uvedl pro Deník Novotný. Dalších sedmnáct zaměstnanců podle něj spadá pod výstřižkovou službu, jejíž zrušení v lednu tohoto roku sám navrhoval proto, že organizace přestávala být zisková. Audit to potvrdil.

„Tato složka vydělávala sama na sebe, takže její zrušení nepřinese žádný zisk. Reálná úspora je podle mě pouze ve dvou lidech. To znamená maximálně 800 tisíc místo uváděných 11 milionů korun,“ vypočítal Novotný. Město se podle něj chce na veřejnosti prezentovat jako velmi úsporné, i když realita je jiná.

Pryč se 190 lidmi

Z městských organizací má odejít celkem 190 lidí. Kolik ale vyplatí město na odstupných, nedokázali Martin Trnka, ředitel magistrátu, ani Petra Barešová, šéfka auditorské firmy, přesně vyčíslit. „Bude to asi jedna čtvrtina ročních nákladů na zaměstnance,“ uvedla Barešová.

Prověrka v šesti příspěvkových organizacích má stát asi pět milionů korun. Podle mluvčího magistrátu Jiřího Wolfa byla část už zaplacena, další peníze firma dostane až potom, co přijdou předpokládané úspory.

Změny v úřadu se dotkly také odboru kanceláře primátora. Místo jeho šéfky opustila Lucie Čadilová. „V rámci proměn struktury úřadu jsem odešla k 30. září,“ potvrdila Deníku. Na její místo nastoupil Bémův asistent Tomáš Jirsa. Čadilová je od pondělka ředitelkou Pražského domu v Bruselu.

 

Kde a kolik město ušetří

Zrušení Inženýrské a realitní organizace Praha – úspora 12 pracovníků a ročně 4 miliony korun


Zrušení Ústavu dopravního inženýrství – úspora je 27 pracovníků a zhruba 8,5 milionu korun ročně


ROPID (Regionální organizátor Pražské integrované dopravy)
– odejde 17 pracovníků, úspora 7 milionů korun ročně


Pražská informační služba
– zruší výstřižkovou složku a optimalizuje další činnosti, úspora 34 pracovníků a téměř 11 milionů korun ročně


Technická správa komunikací
– sníží počet zaměstnanců o 81 pracovníků, úspora 19 milionů korun ročně


Centrum sociálních služeb hlavního města Prahy
– propustí 20 pracovníků, úspora 6 milionů korun ročně