Na nic konkrétního jej magistrát nevyužívá, řekla radní Marie Kousalíková (ODS). Peníze z poplatků jsou běžně zapojeny do městského rozpočtu. "Nejsou účelové vázány na konkrétní činnost," uvedla Kousalíková.

V minulosti činil rekreační poplatek 15 korun v ubytovacích zařízeních v Praze 1 až 13, v ostatních městských částech byl deset korun. V polovině roku 1997 zastupitelé rozhodli, že na celém území metropole stejný. Hoteliérům údajně úhrada poplatků žádný prospěch nepřináší. "Ne, nemáme z toho nic," řekla vedoucí pracovnice jednoho ze čtyřhvězdičkových hotelů v centru metropole.

Poplatek z ubytovací kapacity platí host zařízení

Rekreační poplatky nejsou jediné, které ubytovatelé odvádějí. Existuje rovněž poplatek z ubytovací kapacity, který činí čtyři koruny za obsazené lůžko a den. Hradí jej host. Město má z těchto plateb příjem asi 60 milionů korun ročně. Celkový příjem z poplatků téměř 200 milionů korun je pro rozpočet města přínosem, podotkla Kousalíková. Magistrátu přímo plynou všechny poplatky z ubytování z hvězdičkových hotelů a polovina částky vybraná v penzionech a dalších ubytovacích zařízeních. Zbytek příjmů připadá jednotlivým radnicím.

Pražští starostové požádali v polovině května magistrát, aby se poplatek z ubytování zvýšil. Mělo by se také podle nich jednat o rozdělování výnosů. O míře zdražení se ale nediskutovalo. Současný příjem z poplatku ale radnicím ani nepokrývá náklady na jeho výběr, tvrdí starostové. Na rozdělování výnosů je však názor magistrátu takový, že opravuje památky a dotuje kulturu, což do metropole láká turisty.