Už v březnu měly být zveřejněny některé novinky v zónách placeného stání. První náměstek primátora Rudolf Blažek (ODS) na únorové tiskové konferenci oznámil, že v březnu bude hotova analýza a některé modré zóny by se mohly už od 1. dubna uvolnit i pro jiné řidiče než rezidenty.

„Smíšené zóny plánujeme v lokalitách, které se využívají ze třiceti až šedesáti procent,“ vysvětlil tehdy Blažek.

Jenže magistrát zřejmě zaspal. V současné době to vypadá, že změn se řidiči dočkají až od 1. července. „Toto datum nemůžeme vyloučit. Vše ale záleží na tom, kdy celou věc projedná a následně schválí rada hlavního města, a to se zatím nestalo. Jedná se o zóny čtyř městských částí, takže je to poměrně komplikované sjednotit. I nadále platí, že zóny by se mohly měnit v oblasti Albertova (Praha 2) a Holešovic (Praha 7),“ sdělil Deníku Libor Šíma, tajemník odboru rozvoje dopravy v centrální části Prahy.

Někde ano, jinde vůbec

Samotná analýza parkovacích zón by pak měla ukázat také to, jak do budoucna postupovat, zda zóny rozšiřovat do dalších městských částí či nikoli a podobně.

Ze zmíněných městských částí, kde již zóny fungují, změny připravují v Praze 2 a 7. Naopak o nich neuvažují v Praze 1 a 3. „Ve hře je i nadále oblast Albertova, který by měl mít trochu jiný režim a měl by sloužit zejména jako parkoviště pro studenty. Pak jsme jednali o změnách ještě v dalších ulicích, například Polské, Kunětické,“ vyjmenoval Josef Gál, vedoucí odboru dopravy Prahy 2.

„U nás plánujeme vznik smíšené zóny v oblasti dolních Holešovic. Nyní o tom jedná dopravní komise, přibližně za 14 dní bychom mohli sdělit konkrétní informace,“ nastínil Martin Vokuš za Prahu 7. Jakékoli změny by samozřejmě nemohly být na úkor rezidentů.

Naopak Praha 3 žádné zásadní změny neplánuje. „U nás jsou velmi vytížené zóny, které sousedí s Prahou 2 a 1, tedy blíže k centru. Ty na opačné straně už méně. V Praze 3 ale máme oranžové zóny, kde mohou parkovat i lidé, jež nemají bydliště v naší městské části. Ty jsou v některých částech dne dostatečně volné, takže o zavedení dalších příliš neuvažujeme,“ konstatoval mluvčí Jan Sotona.

Placení přes SMS od července

Zaplatit parkovné v zónách placeného stání by mělo být letos o dost jednodušší než dříve. Magistrát totiž chystá novinku, kdy bude možné zaplatit parkovné v zónách pomocí SMS zprávy. Vše by mohlo začít fungovat od 1. července. Hlavní město se inspirovalo SMS jízdenkami, které více než rok fungují v pražské MHD.

„SMS jízdenky se velmi osvědčily, proto je chceme rozšířit i do návštěvnických nebo plánovaných smíšených zón placeného státní,“ sdělil už dříve Rudolf Blažek.

Systém by fungoval tak, že řidiči do textové zprávy napíší svoji poznávací značku, jak dlouho chtějí parkovat a zřejmě také v které městské části auto odstaví. Strážníci si pak pomocí přístroje načtou poznávací značku a zjistí, jestli je řidič rezident nebo má zaplaceno. Lidé s platnou parkovací kartou tam budou moci parkovat stejně jako návštěvníci, kteří zaplatí parkovné v automatu.