Město společně s městskou i státní policií sestaví na léto speciální týmy, které budou problémy s nepoctivými taxikáři řešit. Město chystá i novely několika zákonů, které provoz taxi zpřísní.
„Chystáme novelu vyhlášky ověřující znalosti taxikářů. Všichni budou znovu přezkoušeni a kromě místopisu budou v testech mimo jiné i třeba otázky z oblasti práva. Současné jsem i já a bez mapy udělala s pouhými třemi chybami," řekla Krnáčová.
Připomínkové řízení
Novelu vyhlášky již město poslalo do takzvaného připomínkového řízení, kdy ji okomentují úředníci. Řízení trvá 30 dní, teprve po jeho skončení můžou pražští radní novelu odhlasovat.
Praha chce rovněž iniciovat novely několika zákonů, například zákona o silniční dopravě nebo pozemních komunikacích. Rozšířit chce okruh přestupků, pro které může řidič ztratit tzv. spolehlivost. Zvětší se také možnost zadržení oprávnění řidiče taxislužby a taxikáři by rovněž mohli mít zákaz stání ve druhé řadě, stejně tak jim bude zakázáno parkovat tři minuty beztrestně v modré parkovací zóně.
„Buď bude pro taxi zakázáno úplně, nebo jen pro taxi bez zákazníka, to ještě uvidíme. Rovněž bude zakázáno kouření ve voze i v nepřítomnosti zákazníka," řekla primátorka. Taxikáři by podle ní měli procházet i psychologickými vyšetřeními.
Osm speciálních týmů
Společně s policisty a strážníky pak na letošní léto magistrát sestavil osm speciálních týmů, které budou taxikáře kontrolovat. Týmy budou čtyř až pětičlenné a budou v nich jak zástupci magistrátu, tak strážníci a policisté.
„Zaměří se na nejproblematičtější místa, tedy Staroměstské a Václavské náměstí, hlavní nádraží a částečně Prahu 6 a 7," řekl ředitel strážníku Eduard Šuster. Rovněž budou rozdávány letáky upozorňující turisty na základní informace o taxi a lákající je na MHD.
V Praze je podle dřívějších informací magistrátu evidováno téměř 4000 vozidel taxislužby, ve skutečnosti jich ale po městě jezdí víc. Počet takzvaných problematických řidičů městská policie i magistrát odhadují na několik desítek.