Alespoň podle radního pro sociální a bytovou politiku Jiřího Janečka je na nové smlouvy ochotno přistoupit až 80 procent obyvatelů těchto zařízení.

Spor mezi oběma stranami se rozhořel při transformaci penzionů na klasické byty určené pro seniory. Nájemníkům byly totiž předloženy nové smlouvy, které byly pouze na dobu určitou, a to devět let. „Chceme pouze jistotu, že nás po devíti letech magistrát nevystěhuje na ulici,“ tvrdila Věnceslava Stupková ze střížkovského zařízení.

Kompromisní řešení

Poté, co senioři přišli před několika týdny demonstrovat před magistrát, přistoupily obě strany na kompromis. „Do smluv přidáme klauzuli o tom, že po vypršení smlouvy garantujeme podpis další za stejných podmínek, jako byla ta první. Navíc by měli tito nájemníci možnost automatického přechodu do domovů seniorů, až se jejich zdravotní stav zhorší natolik, že budou vyžadovat nepřetržitou péči,“ oznámil radní.

Ačkoliv se zdálo, že tím je problém vyřešený, minulé pondělí senioři na jednání tuto podobu smluv odmítli a požadovali smlouvy na dobu neurčitou. To podle Janečka není možné, protože smlouvami na dobu určitou magistrát předchází tomu, aby nájem automaticky přecházel na vnuky nebo jiné osoby.

Jednání proto bylo odloženo na 17. března s tím, že do té doby senioři zpřipomínkují současnou podobu smlouvy tak, aby jim vyhovovala.