Investice zahrnuje celkem 487 nových bytů pro rodiny, které se budou rekonstruovat nebo teprve stavět. Peníze se vezmou z Fondu rozvoje dostupného bydlení, který je tvořen hlavně příjmy z prodeje bytových domů a byl zřízen před třemi lety.

Největší podíl ze zmiňované částky inkasuje Praha 11, radnice zde chce revitalizovat multifunkční objekt s názvem Sandra.  Budova je už dlouho předmětem vášnivých diskuzí mezi obyvateli i obecními zastupiteli. Využívala se i jako ubytovna pro zahraniční dělníky.

Praha 3 má zase k dispozici téměř tři stovky bytů, které však nejsou v obyvatelném stavu. Teď je bude moct žižkovská radnice zrekonstruovat a většinu z nich udělat bezbariérových.

"Jsem velice rád, že pomůžeme z fondu financovat rekonstrukce 487 bytů v různých městských částech. Ty pomohou nejen mladým rodinám k dostupnému bydlení, ale také například seniorům nebo handicapovaným lidem, kteří mají často problémy najít ideální byt," řekl radní pro oblast bydlení Radek Lacko (ANO), jenž byl autorem návrhu na úterním jednání rady. Nyní jej musí schválit ještě zastupitelstvo hlavního města.

Pokud se tak stane, dočkají se pomoci i lidé na "osmičce".  Tady se chystají opravy přibližně padesátky bytů za 20 milionů korun. "Rekonstruované byty budou sloužit výhradně k azylovému bydlení nebo pro seniory. Některé z bytů se také nacházejí v domech s pečovatelskou službou," píše se v tiskové zprávě pražského magistrátu.

Praha 15 plánuje dokončení rekonstrukce projektu v Herbenově ulici. Další čtyři městské části chtějí využít na podobné rekonstrukce celkem 59 milionů korun. Jedná se o výstavbu třetího pavilonu pro Centrum sociálních služeb v Běchovicích, úpravy a rekonstrukce Centra sociálních služeb v Březiněvsi,  26 nových bytů v Lysolajích a také výstavby bytového domu AKCÍZ v Ďáblicích. 

Marvanová a Pospíšil mají svůj plán

V Ďáblické ulici na čísle popisném najdete už dnes pamětní desku domu zvaného Akcíz, který je jedním z mála zachovalých objektů vystavěných za účelem vybírání daně na tzv. "potravní čáře".  Hranice "Velké Prahy" byla zřízená zákonem na začátku roku 1922.

Potravinová daň se v ďáblickém akcízu vybírala až do roku 1942. Přízemí pak sloužilo jako četnická stanice. V roce 2003 prošel dům rekonstrukcí, teď by se měl v jeho blízkosti stavět další - nyní už ryze bytový - dům.

Stavět by se mělo víc také podle Plánu pro zajištění dostupného bydlení v Praze, který společně prezentovali Hana Marvanová a Jiří Pospíšil, dvě tváře koalice STAN a TOP 09.

Podle Marvanové nedostupné bydlení v Praze způsobuje to, že lidé se stěhují do Středočeského kraje a do metropole dojíždějí za prací, což způsobuje problémy v dopravě či s parkováním. "Musí se víc stavět," prohlásila právnička a bývalá poslankyně Marvanová. Dodala, že Praha potřebuje šest až osm tisíc nových bytů ročně, stejný počet bytových jednotek by se měl zrekonstruovat.

Podle politiků kandidujících v podzimních volbách existuje téměř tisíc hektarů nevyužívaných pozemků, hlavní město navíc oproti jiným metropolím je řídce osídlena, odborníci proto radí, že se mohou tyto prostory zastavět. Možný příští primátor Pospíšil chce při podpoře bydlení využít své legislativní zkušenosti, změna zákonů totiž bude v tomto případě nejspíš nezbytná.