Podle včerejšího vyjádření primátora Tomáše Hudečka (TOP 09) měli tito lidé způsobit městu značnou škodu, když předmětné pozemky dovolili prodat soukromému investorovi za třetinu běžné ceny. „Ta škoda je v řádu stovek milionů korun," konstatoval primátor.

Přesnější částku uvedla ve středu Česká tisková kancelář poté, co její pracovníci nahlédli do textu trestního oznámení. Má jít bezmála o 350 milionů korun.

Pod většinou údajně nevýhodných smluv se dle textu trestního oznámení nalézají podpisy exstarosty Prahy 5 Milana Jančíka (ODS) a Zdeňka Kovaříka, kteří v inkriminované době působili v představenstvu akciové společnosti. Seznam osob (většinou členů ODS, ČSSD, nebo KSČM), mimo jiné údajně podezřelých z porušování povinností při správě cizího majetku čítá dalších dvacet jmen.

22

-Dvaadvacet členů vedení někdejší pražské akciové společnosti TCP Vidouleje podezřelých z toho, že dopustili, aby firma prodávala městské pozemky na Vidouli a ve Stodůlkách za třetinu běžné ceny.„Způsobili tak podle nás škodu v řádu stovek milionů," uvedl včera primátor Tomáš Hudeček (TOP 09).Politici (vesměs členové ODS, ČSSD a KSČM) obvinění odmítají. V trestním oznámení figurují:

-Zdeněk Kovařík, Jan Gregor, Bohumil Mach, Slavoj Vrbický,Miroslav Škaloud, Miloš Máša,Milan Jančík, Jan Choděra,František Hoffman, Karel Matouš,Ondřej Pecha, Jaroslav Kafka,Vladislav Mareček, Martina Šandová,Petr Holík, Vladimír Říha,David Vodrážka, Zdeněk Trojan,Michaela Kozlová, Vítězslav Jaroš,Viktor Pázler, Tomáš Chvála Zdroj: Magistrát hlavního města Prahy

Tehdejší členové vedení TCP Vidoule jakoukoliv vinu odmítají, většinou s poukazem, že hlavní motivací podání trestního oznámení jsou blížící se volby. Pozemky byly podle Hudečka v průběhu let 2000 až 2010 prodávány jako stavební pozemky za zlomek tržní ceny, a to především společnosti Skanska, která na nich postavila bytový projekt. „Není mojí rolí zjišťovat, zda škoda byla způsobena vlastní realizací dobře míněného projektu, nebo zda TCP Vidoule byla už s tímto nekalým cílem založena," uvedl primátor. Praha podle advokáta Jana Žáka vyzvala bývalé vedení firmy k úhradě škody, avšak bez odezvy.

Politici, na které bylo trestní oznámení podáno a které se včera podařilo oslovit, říkají, že nemají o podaném trestním oznámení žádné informace a provinění odmítají. „Mohu k tomu jenom říct, že začala předvolební kampaň TOP 09. Nevycházím z úžasu," řekl například bývalý radní pro kulturu Ondřej Pecha (ODS).

Podobně reagoval také starosta Prahy 13 David Vodrážka (ODS). „Vzhledem k tomu, že je před volbami, tak mě to nepřekvapuje," napsal s tím, že si žádného protiprávního jednání není vědom. „Nemám povědomí o tom, že by se v době, když jsem tam byl, rozhodovalo o prodeji nějakých pozemků," řekl bývalý zastupitel hlavního města Viktor Pázler (KSČM). Informace, že je na seznamu lidí, na které bylo podáno trestní oznámení, ho překvapila.

Stejně reagoval i senátor Miroslav Škaloud (ODS). „Vůbec si nejsem vědom, že bych se podílel na nějakém prodeji pozemků," řekl s tím, že ve společnosti působil v letech 2000 až 2003.

Bývalý starosta Prahy 5 Milan Jančík (ODS) již ve středu vzkázal, že s blížícími se volbami se dá očekávat, že na sebe politici budou podávat trestní oznámení.

Fakta o a. s. TCP Vidoule:

- Akciová společnost TCP Vidoule, která se před dvěma lety přejmenovala na Rozvojové projekty Praha, v minulosti vznikla kvůli projektu rezidenční čtvrti Botanica Vidoule v Praze 5.

- Praha prostřednictvím firmy vložila do projektu městské pozemky v hodnotě 440 milionů korun. Vedení Rozvojových projektů Praha si kvůli tomu nechalo loni na podzim zpracovat hloubkový forenzní audit.

- Nyní podalo trestní oznámení na někdejší členy představenstva a dozorčí rady.