Praha má licence ke 1,27 milionu karet opencard a kvůli problematickým smlouvám z minulosti další kupovat nehodlá. Každý měsíc přitom o kartu zažádá zhruba 400 nových uživatelů a licencí rychle ubývá. „Bývalé vedení Prahy nám tu nechalo časovanou bombu bez záložního řešení," tvrdí Michálek.

Město proto začalo ze systému vyřazovat neplatné nebo nepoužívané karty. „Situaci se podařilo do června 2015 stabilizovat," uvedl. V následujících šesti měsících se tak prý dostane na všechny žadatele.

Co bude dál, není jasné. Pokud by se rada rozhodla zavést od poloviny roku papírové kupony, musela by dát souhlas minimálně dva měsíce předem, aby tiskárny stihly kupony včas vytisknout. Michálek předpokládá, že by držitelům opencard dál fungovaly jejich karty, nebo by jim město nabídlo jinou kartu či třeba používání aplikace pro takzvané chytré telefony. „To bude záležitost komise, která bude všechny varianty posuzovat," uvedl.

Schůzka s majitelem práv k projektu

Praha se kvůli osudu problematické opencard ve čtvrtek sejde s majitelem práv k projektu, firmou eMoneyServices (EMS). Podle dostupných informací se bude řešit další fungování karet. Městu i dopravnímu podniku totiž vloni postupně skončily smlouvy, což může podle EMS ohrozit provoz systému. Soud navíc řeší údajné dluhy Prahy vůči EMS.

Projekt, který vyšel zhruba na 1,35 miliardy korun, je spojen s řadou problematických smluv. Město se s nimi dlouho neúspěšně vyrovnává, vloni mimo jiné také zvažovalo zavedení papírových kuponů. Deset bývalých radních za ODS a TOP 09 a pět úředníků navíc v kauze opencard čelí obžalobě. Jiní dva úředníci už byli pravomocně odsouzeni. Občanské iniciativy i některá média upozorňují, že skuteční strůjci projektu zůstávají nepotrestáni.