Získat peníze z účtů pražského magistrátu pomocí falešného exekučního příkazu se včera pokusil neznámý pachatel.

Podle informací serveru Aktuálně.cz mělo jít o částku ve výši až 23 milionů korun. Podvod se podařilo včas odhalit, nyní se jím bude zabývat policie.

„Falešný exekuční příkaz by doručen několika bankám a na jeho základě měl následovat převod finančních prostředků z účtů města na soukromá konta,“ informoval včera v podvečer mluvčí magistrátu Jiří Wolf. Potvrdit, zda se opravdu jedná o uvedenou částku tři a dvaceti milionů odmítl: „Celý postup konzultujeme s bankami a žádné další informace poskytovat nebudeme.“

Na padělek přišli pracovníci banky

Miliony korun magistrátu zřejmě zachránili pracovníci banky, kteří pravost exekučního příkazu ověřili, a tím zjistili, že jde o falzifikát. Podle Aktuálně.cz byly tyto příkazy vydány Finančním úřadem Prahy 8, peníze pak měly doputovat na adresu na severní Moravě.

„Banky předaly nebo připravují předání informace policii. My prověřujeme právní možnosti, zda se k podání trestního oznámení na neznámého pachatele připojíme,“ doplnil Wolf.

Není to poprvé

Policisté včera ještě žádné informace o tomto případu neměli. „Je zatím příliš brzy. Bližší informace budeme mít nejdříve zítra. Záleží ale na tom, jakou formou banky informace předaly. Zda na státním zastupitelství, na policii nebo zda tak učinily písemně,“ komentoval případ mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Od začátku roku jde přitom už o druhý případ, kdy se někdo pokusil získat z magistrátních účtů peníze. V lednu přišla pražská radnice o 50 milionů tím, že fakturovanou částku někdo odeslal místo na účet dodavatele na úplně jiné konto. Konkrétní pachatel zatím nebyl obviněn.