Šéfem odboru investic se stal Jiří Zlatohlávek, správy a využití majetku Radek Svoboda a kontrolních činností Irena Ondráčková. Na tiskové konferenci to dnes řekl primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Všichni úředníci působí na magistrátu i v současné době, výjimkou je Martin Ježek, který povede odbor zdravotní péče.

Šéfem odboru ochrany přírody se dále stal Josef Pavlík a odboru sociální péče Hana Halová.

Někteří z nových ředitelů již v čele odborů stáli. Zlatohlávek, Svoboda, Pavlík a Halová byli pověřeni jejich řízením poté, co odešli minulí ředitelé.

Ondráčková, která zastávala pozici zástupkyně ředitele magistrátu, se umístila ve výběrovém řízení na druhém místě za Karlem Bidlem. Ten byl v minulosti odvolán z funkce ředitele odboru Státního závěrečného účtu ministerstva financí kvůli podezření, že pracoval pro komunistickou Státní bezpečnost. Podle Svobody byla upřednostněna Ondráčková poté, co byla „vzata v úvahu všechna fakta z životopisu“ Bi­dla.

Šéfkou odboru sociální péče se stala bývalá radní za sociální demokracii Halová. Na magistrátu působila také ve funkci sociální ombudsmanky, v době jejího jmenování do této funkce média psala, že místo bylo pro ni vytvořeno jako takzvaná trafika.

Ježek byl od roku 2010 členem poradního kolegia ministerstva zdravotnictví. Předtím podle magistrátu zastával ve zdravotnictví různé pozice jako právník, a to ve veřejném i soukromém sektoru.

Mocní úředníci museli odejít

Vedení města vypsalo výběrová řízení poté, co na úřadě prosadilo reorganizační změny. Ze svých pozic museli odejít mocní úředníci, kteří kontrolovali tok miliard korun, jako byl šéf investic Jiří Toman nebo ředitel odboru obchodních aktivit Peter Ďurica. V minulých měsících již radní vybrali ředitele odboru informatiky, komunikace a kanceláře primátora.

Na další posty se zájemci mohli hlásit do poloviny února. Předpokládalo se, že na místa nastoupí od března. Jejich jmenování ale brzdil koaliční spor. Změna na úřednických postech se tak stala jedním z bodů, o kterém koalice ODS a ČSSD jednala na smírčím řízení.

Magistrátu zbývá ještě obsadit odbor památkové péče, na který v příštích dnech bude uspořádáno druhé výběrové kolo, a stavební odbor. Na něj se stále ještě uchazeči mohou hlásit, konec podávání přihlášek vyprší příští týden, řekl ředitel magistrátu Martin Trnka.

Město vypsalo výběrové řízení také na zástupce ředitele magistrátu. Klub ODS ale na pondělním zasedání rozhodl, že navrhne sociálním demokratům, aby bylo vypsáno nové řízení. Na výběru úředníků se v něm již nemají podílet politici.

Čtěte také: Skončí pražská koalice?