Loni v září majetkový výbor ještě minulého zastupitelstva, kde měla většinu koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (Zelení, KDU-ČSL, STAN), schválil odkup kostela, který nyní slouží jako koncertní síň, za 125 milionů korun. Podle radního Chabra jsou dvě možnosti, jak magistrát může kostel sv. Šimona a Judy získat.

Kostel sv. Šimona a Judy
Kostel zasvěcený svatému Šimonu Kananejskému a apoštolu Judovi byl postaven v 17. století na místě gotického kostela. Barokní památka byla součástí špitálu milosrdných bratří. Kostel je na základě smlouvy dlouhodobě ve správě Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, který jej využívá jako koncertní síň pro koncerty komorní hudby.

První variantou je, že by nemovitost koupila městská společnost Obecní dům, provozující stejnojmennou secesní památku v centru metropole. Firma je podle radního Chabra pravidelně v zisku a na účtech má dostatek prostředků. Koalice Pirátů, Prahy sobě a Spojených sil (TOP 09, STAN, KDU-ČSL) plánuje, že by firma Obecní dům spravovala také rekonstruovanou Šlechtovu restauraci ve Stromovce.

Alternativou je podle Chabra využít pro nákup dividendu, kterou město od firmy dostane, ve výši asi 80 milionů korun. Kostel by měl stát podle nového odhadu zhruba 114 milionů korun. „Zbytek by se doplatil z městské kasy,“ dodal podle webu Pražský patriot radní.

Zásadní je podle Chabra koupit památku co nejdříve, aby ji řád neprodal někomu jinému. „Může se také stát, že to prodají nějakému soukromému developerovi či spekulantovi a vznikne tam diskotéka nebo veřejný dům," uvedl pro Pražský patriot.

Prahu kritizoval Vatikán

Podobně totiž dopadl odsvěcený kostel svatého archanaděla Michaela blízko Staroměstského náměstí, kde vznikl hudební klub, promítaly se tam třeba i sportovní přenosy. Prahu za to kritizoval i Vatikán. Možná i proto si nyní představitelé hlavního města osud chrámu páně hlídají. Podle loňských plánů by v kostele mělo vzniknout společenské centrum v srdci Prahy.

Budovu, kde zemřel popálený student Jan Palach a umučený čihošťský kněz Josef Toufar, by pražská rada ráda koupila taky a vybudovat zde muzeum nesvobody. Ovšem tady majitel, společnost United Corporation, požaduje vyšší než odhadní částku, což je z hlediska zákona komplikované.

Pokud by magistrát za objekt zaplatil cenu větší, než je ta v místě a čase obvyklá, musel by zdůvodnit, proč se jedná o zásadní nákup pro rozvoj města. „Dostali jsme nabídku a nyní řešíme, jestli je pro město akceptovatelná nebo ne," shrnul Chabr. Bývalé soukromé zdravotnické zařízení pro movitější klientelu za první republiky sloužilo pak jako specializovaná klinika popálenin. Ústav experimentální medicíny Akademie věd objekt opustil v roce 2001, budova je prázdná. Na oprýskaných zdech jsou portréty Palacha a Toufara. Majitel plánuje v rusné Legerově ulici vybudovat hotel.