Vedení Prahy vychází vstříc moderním trendům. Mobilní a webové aplikace používá zejména jako informační kanál pro komunikaci s obyvateli metropole. Jen od počátku roku nechal magistrát vyvinout čtyři, zaměřené na cyklistickou dopravu, situaci na pražských tocích, ale i na zprostředkování změn v územním plánování. Investice se momentálně vyšplhala na 524 tisíc bez DPH a další finance putují na jejich provoz a další vylepšení.

Orientujte se v územním plánování či se vydejte po městě na kole

Zpřehlednit procesy změn v územním plánu má nejnovější webová aplikace Změna plánu, kterou vedení města spolu s Institutem plánování a rozvoje představilo minulý týden. „V Praze se každoročně projednávají stovky změn a zorientovat se v nich je velmi těžké," popsala současnou situaci náměstkyně primátorky pro územní rozvoj a územní plán Petra Kolínská.

Proces je natolik složitý, že se v něm obtížně orientují i úředníci či dokonce městské části. S tím má pomoct nová aplikace. Uživatel tak může mít s její pomocí přehled o tom, jaké změny se v jeho okolí chystají.

Úspěch momentálně sklízí aplikace věnovaná cyklistům s názvem Prahou na kole. „Za tři měsíce od spuštění je to nejlépe hodnocená mobilní aplikace hlavního města," popsal mluvčí magistrátu Vít Hofman. Tomu odpovídá i počet aktivních uživatelů, počet stažení se totiž je totiž přibližně šest a půl tisíce.

Pochvaly i výtky

Jednoznačně pozitivně se už ale nedají hodnotit další dvě magistrátní moderní technologie. Platforma Změňte.to je sice hojně využívaná, jejím prostřednictvím dorazilo přes dva a půl tisíce podnětů, hodnocení, která se na ni snáší, ale rozhodně nejsou vždy kladná. „Aplikace sama o sobě je ok. Pro alibistické odpovědi pracovníku na druhé straně ji však nebylo třeba vyvíjet. Na to úplně stačil email," okomentoval jeden uživatel Martin Husák a není sám. „Aplikace OK. Komunikace je velmi špatná. Kvalitu práce magistrátu tak hodnotit nelze," uvedl Roman Pešta.

Vedení města je ale spokojené. Podle náměstka primátorky pro dopravu Petra Dolínka se už díky jejímu fungování podařilo vyřešit řadu nedostatků, na které obyvatelé tímto způsobem upozornili. „Některé návrhy jsme už stačili zařadit i do dlouhodobého investičního plánu města, třeba celkovou rekonstrukci vozovky a chodníku v Hrdličkově ulici na Jižním městě," popsal náměstek.

Nejhůře si prozatím stojí aplikace mapující průtok v Botiči a na Rokytce s názvem průtoky Praha. Za dva měsíce fungování ji totiž doposud stáhlo přibližných 100 uživatelů. „Z našeho pohledu se aplikace osvědčila, provozně splnila naše očekávání, nebyly žádné technické problémy," vyjádřila se radní pro životní prostředí Jana Plamínková s tím, že menší počet stažení možná přímo souvisí s délkou doby, která uplynula od posledních povodní.

Aplikaci si za dva měsíce fungování stáhlo asi sto uživatelů 

Výtky vůči některým projektům mají také opoziční Piráti. Podle nich je totiž hlavně důležité, aby magistrát zveřejňoval data. „Některé aplikace mají smysl, nepodporujeme ale to, pokud politik využije aplikaci k vlastnímu zviditelnění, jako je tomu v případě aplikace Změňte.to," popsal zastupitel Ondřej Profant. Aplikace podle něj smysl má, protože se díky ní vytvořil tým lidí, který podněty obyvatel směřované do aplikace řeší. „Nechápeme ale, proč by kromě toho měla sloužit jako propagace pana radního," dodal Profant.

Zdali je nebo není aplikace úspěšná a smysluplná, je ale podle programátora mobilních aplikací a softwarového inženýra Ondřeje Svobody závislé zejména na tématu a cílové skupině. „Je třeba si stanovit cíl a určit, v čem má být prospěšná.

Pokud vznikne například aplikace určená všem obyvatelům Prahy a stáhne si ji dva tisíce lidí, označil bych ji za neúspěšnou," popsal. Aplikace Průtoky Praha tak prozatím rozhodně neuspěla. „V případě magistrátu je důležité nalézt dobré téma, na které se aplikace zaměří," vysvětlil programátor s tím, že má podle něj smysl využívat moderní technologie jako informační kanál mezi vedením města a občany ve věcech, které jsou pro ně jinak obtížně dohledatelné. „Myslím, že například průtok pražských potoků příliš mnoho lidí zajímat nebude," dodal.

Jak si aplikace vedou?
Průtoky Praha
cena: 90 tisíc Kč
počet uživatelů: cca 100

Prahou na kole
cena: 200 tisíc Kč
počet uživatelů: 6 473

Změňte.to
cena: 234 tisíc Kč
počet zaslaných podnětů: 2 771

Změna plánu
jedná se o webovou aplikaci
cena: vyvíjeno vlastnímu zaměstnanci Institutu plánování a rozvoje, cca dva měsíce práce pro jednoho člověka