Podle policie jde nejčastěji o cizince z oblasti Balkánu, kteří za podvodným výdělkem pendlují po evropských městech. „V Praze působí hlavně na nejrušnějších místech, např. na Královské cestě. Kalkulují s tím, že krádež do 5000 korun je jen přestupek, a proto provádějí více výměn s nižší hodnotou.

Tyto specifické přestupky policie neeviduje zvlášť, ale mezi drobnou pouliční kriminalitou. Je evidentní, že mnozí takto postižení nám to vůbec nehlásí,“ uvedl na včerejším zasedání legislativního výboru pražského zastupitelstva Petr Jindra z Policie ČR. I kvůli tomu zahájili policisté proti „ruličkářům“ jen 16 trestních řízení za celý loňský rok.

Euro za 15 korun

Na lukrativních místech v centru Prahy také existuje několik málo směnáren, které si s kurzem neberou servítky. Nabízejí turistům například 15 korun za euro. Na „predátorské směnárny“ upozorňoval v poslední době investigativní reportér portálu Stream.cz Janek Rubeš. Před kamerou odrazoval cizince před dotyčnými provozovnami od provedení transakce s odvoláním na její nevýhodnost. Dostával se při tom do poměrně napjaté konfrontace se členy ochranky.

Policisté na takové směnárny zatím nemají páky. Jejich podnikání má kontrolovat Česká národní banka, která jim i uděluje licenci. Změnit to může zvažovaná změna legislativy, která by umožnila odstoupit od výměny peněz do dvou hodin po ní. Podvedení cizinci by tak měli šanci peníze vymáhat zpět za asistence policistů.

Strážníci městské policie se proto podle radního pro bezpečnost Libora Hadravy (ANO) snaží v poslední době intenzivněji odrazovat cizince před návštěvou problematických směnáren přímo u jejich dveří. „Víc zatím dělat ani nemohou,“ zdůraznil Hadrava.

Město chce varovat turisty

Metropole má také v plánu informační kampaň, která by varovala před pochybnými praktikami směnárníků prostřednictvím hotelů. Novou aktivitu magistrátu prosazuje předseda legislativního výboru Ondřej Mirovský (Strana zelených).

Jeho kolega ze zastupitelstva Jakub Michálek (Piráti) zase navrhuje změnu zákona, která by umožnila obcím stanovit vyhláškou maximální odchylku od reálného kurzu mezi dvojicí měn.