Dokument však ještě musí projednat na svém zasedání 6. září pražští zastupitelé, v případě schválení jej město pošle do poslanecké sněmovny. Praha možnost navrhovat legislativní změny využila několikrát, naposledy například vytvořila novelu živnostenského zákona, která by měla nově upravovat průvodcovskou činnost v Praze kvůli nekvalifikovaným průvodcům bez licencí. Magistrát rovněž uvažoval o návrhu zákona regulujícím službu Airbnb.

Majitel městského domu U Krásných se hádá se stavebním úředníkem Prahy 1.
Krádež foťáku, agent StB. Jak se kvůli pražské památce hádá majitel s úředníkem

Aktuální návrh má podle Krnáčové hlavně odstranit pomalou byrokracii při pracích na objektech, které nejsou kulturní památkou, ale nacházejí se v památkově chráněném území. „Odstranění povinnosti vyžádat si písemné vyjádření NPÚ jakožto obligatorního podkladu v řízení o vydání závazného stanoviska přispěje k urychlení a zpřehlednění procesu vydávání závazného stanoviska. Zůstává nadále zachována možnost orgánu státní památkové péče na základě správního uvážení si písemné vyjádření NPÚ vyžádat,“ píše se v dokumentu, který schválili radní v úterý a který se začal šířit v médiích ještě o den dříve.

Sníží se riziko korupce

Dokument obhajuje obcházení NPÚ také tím, že změna sníží riziko korupce, přičemž náklady úřadům vzrůst nemají. „Navržená změna s sebou přinese vyšší nároky na odbornost zaměstnanců státní správy, na čas věnovaný vyřizování žádostí a tedy i požadavek na zvýšení počtu pracovních míst,“ píše se ve schváleném materiálu.

Památkáři chtějí sochám na Pražském orloji uřezat ruce.
Ze záměru sešlo. Památkáři sochám na pražském orloji ruce neuřežou

Kritika památkového ústavu se týká rovněž nerespektování zákonem stanovené lhůty, které má magistrát na své rozhodnutí. „Velmi častá je i situace, kdy NPÚ ve svém vyjádření nerespektuje závazné stanovisko, které vydal orgán státní správy v předchozím stupni a které je závazné, a na které navazuje další řízení o vydání závazného stanoviska,“ píše se dál v dokumentu.

Trvá to, ale systém je vyzkoušený

Ještě před hlasování se však ozvali zástupci Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN), která spolu s ANO a ČSSD v metropoli vládne. Zelení tvrdí, že Krnáčové návrh posouvá Prahu blíž k vyškrtnutí ze seznamu světového dědictví UNESCO. „Debata s památkáři bývá složitá, ale odborný pohled na věc při stavebních zásazích v Pražské památkové rezervaci je životně důležitý. Bez nich se nám nepodaří úspěšně propojit historické dědictví a moderní architekturu,“ citoval náměstkyni primátorky Petru Kolínskou server iDNES.cz, podle něhož nebyl z návrhu nadšený ani pražský radní pro kulturu Jan Wolf (KDU-ČSL).

Ředitel NPÚ v Praze Ondřej Šefců řekl Idnesu, že současný systém sice trvá nějakou dobu, ale je vyzkoušený. „Jenom urychlením se nemusí zvednout i kvalita,“ varoval. „Jakmile se totiž jednou zbourá historický dům, není cesta zpět.“ Ředitel Šefců si navíc klade otázku, zda magistrát návrhem zákona nevychází vstříc jen zájmům úzké podnikatelské skupiny, nikoliv všech stavebníků.

Vila redaktora Karla Jíšeho.
Praha nebrání demolici unikátních vil. Na vině je i nedostatek památkářů