Kvůli situaci, která se navíc stále zhoršuje, už místní dokonce žalovali i pražský magistrát. Jejich žalobu soud zamítl s tím, že vlastník komunikace nemá prostředky, aby v krátké době situaci napravil. Obyvatelé se ale nevzdávají, před dvěma týdny se proti rozsudku odvolali.

Magistrát podle soudu nemůže rozhodovat o snížení rychlosti a bez stavebního řízení ani nesmí stavět protihlukové opatření. „Tento postoj považujeme za popření ústavou zaručených práv. Se závěrem, že náš požadavek je nereálný a že rozsudek by mohl být vykonán až ve velmi vzdálené budoucnosti, nesouhlasíme,“ uvedla iniciátorka žaloby Alžběta Rejchrtová.

Hromadná žaloba občanů

Na hluk z magistrály si lidé stěžují už roky. Loni v prosinci podalo více než tři tisíce z nich hromadnou žalobu na magistrát. „Ještě předtím jsme rozesílali dopisy na hygienu, stavební úřad čtvrté městské části a magistrát, odpovědi nás ale neuspokojily,“ řekl jeden ze žalobců Zdeněk Synáč.

Podle Rajchrtové by situaci vyřešilo vyřešilo například vybudování ochranného tunelu z tvrzeného skla, zavedení mýtného nebo snížení rychlosti na 50 kilometrů v hodině.

Město však tvrdí, že jediným řešením je pouze dokončení pražského okruhu. To ale podle místních nepomůže. „Máme posudek, podle kterého vzroste provoz v naší lokalitě o dalších 35 tisíc aut, “ doplnila Rejchrtová.