„Zákon požaduje, aby bylo prokázáno, že už v v době uzavírání smluv měl úmysl nedostat svým závazkům, a to se obžalobě nepodařilo prokázat“ odůvodnila soudkyně Marie Marková osvobozující verdikt. „Důkazní řizení v přípravném řízení bylo chaotické a kusé,“ dodala.
Ve stejném případu přitom rozhodovala počtvrté; třikrát vrchní soud vrátil případ k doplnění dokazování. Ten bude rozhodovat také počtvrté, protože se žalobce na místě odvolal.

Mach k vyhlášení rozsudku nepřišel. „Již k případu vypovídal tolikrát, že bylo zbytečně, aby sem dnes chodil,“ řekl Machův obhájce Václav Mrzena.
Mach si v roce 1991 vzal u Československé obchodní banky tři úvěry v celkové výši 160 milionů korun na pořízení autobusové dopravy, kterou provozoval pod firmou Eurobus. O rok později tuto firmu prodává svému spolupracovníkovi Vilému Kubáčkovi.

Kubáček si původně koupil firmu Eurobus od Macha za 135 milionů s tím, že tyto peníze si půjčí a Machovi je dá, aby z nich splatil zbytek úvěru. „Jenže pan Kubáček nakonec úvěr nedostal a tak se dodatečně dohodli, že převezme firmu i se závazky za její výši jejího základního úvěru, tedy sto tisíc korun,“ uvedl Machův obhájce v závěrečné řeči.

Kubáček však brzy poté umírá a bance zůstávají nesplácené úvěry. Proto banka podala na Macha trestní oznámení pro podezření z úvěrového podvodu – firmu totiž převedl bez jejího vědomí a část peněz použil i na jiné než sjednané účely.

Policie pracoval i s verzí, že Mach schválně převedl firmu na bílého koně – tedy člověka, který byl těžce nemocen. To ale obhájce Mrzena odmítá. „Pan Kubáček umřel až několik let poté, navíc na srdeční zástavu,“ řekl.

Pražská soudkyně Marie Marková již třikrát Macha osvobodila. Naposledy její verdikt zrušil vrchní soud s požadavkem doplnit dokazování o originál původní úvěrové smlouvy a doklad, jak Sparta za používání autobusů tehdy platila.

Doklad, který banka předložila, však evidentně originál nebyl. Například ve smlouvě byla citována dražba, která se stala až měsíc po podepsání smlouvy. „Ptal jsem se právního oddělení a nikdo nevěděl, jak se to mohlo stát,“ krčil včera před soudem rameny právní zástupce banky s tím, že bohužel tehdy nebyla k dispozici kopírovací technika jako nyní. Sparta zase oznámila, že z doby, kdy ji šéfoval Petr Mach, nemá jediný doklad. Mach si je při svém odchodu veškeré dokumenty odvezl sebou.

Státní zástupkyně sice při předchozím jednání navrhla podvod překvalifikovat na poškozování věřitele a Vrchní soud při vrácení případu k novému projednání doporučil zjistit, zda už tento trestný čin nebyl promlčen. „To jsme nakonec nedělali, protože jsme nedošli ani k tomu, že by obžalovaných dopustil poškozování věřitele,“ řekla Marková.

Současný případ není prvním, kdy bývalý boss stál před soudem. V květnu 2000 byl poslán na pět let do vězení za daňový únik 1,3 milionu korun při dovozu luxusního BMW. Původně jej státní zástupce obžaloval, že si nechal ukrást auto a vyinkasoval pojistku. To se ale nepotvrdilo. Během líčení však vyšlo najevo že stát ošidil při dovozu auta o 1,3 milionu na DPH. Trest si již odseděl. Mach se proslavil i přátelstvím s bývalým ministrem vnitra Petrem Čermákem, kterému i platil cesty na zápasy Sparty v zahraničí. Včetně služeb dámských společnic. To byl i případ cesty, během níž mu bylo odcizeno uvedené auto.